Notowania

strajki w hiszpanii
29.01.2013 14:00

Strajki w Hiszpanii. Od pięciu dni nie sprzątają lotniska w Madrycie

Protest prowadzą pracownicy firmy Pilsa, którzy nie zgadzają się na planowane zwolnienie 54 z 270 członków załogi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Na madryckim lotnisku Barajas już piąty dzień trwa strajk pracowników firmy sprzątającej, sprzeciwiających się planowanym zwolnieniom. Góry śmieci piętrzą się na korytarzach terminali - pisze agencja Associated Press.

Protest prowadzą pracownicy firmy Pilsa, którzy nie zgadzają się na planowane zwolnienie 54 z 270 członków załogi. Ich zadaniem jest sprzątanie pierwszego, drugiego i trzeciego terminalu na Barajas.

Akcja protestacyjna zakłada ograniczenie do minimum prac wykonywanych w korytarzach i o połowę w łazienkach, biurach oraz pomieszczeniach ze sprzętem przeciwpożarowym. Najgorsza sytuacja panuje w pierwszym terminalu, w którym plastikowe butelki, gazety, resztki jedzenia piętrzą się na korytarzach. Szczególnie źle jest w pobliżu stanowiska kontroli bezpieczeństwa przed wejściem do strefy odlotów.

W niedzielę przez całą dobę protestowali również pracownicy firmy Eulen, dbającej o czystość w największym na Barajas terminalu numer cztery. Ich akcja została zawieszona po jednym dniu, w związku z porozumieniem zawartym między pracownikami, a przedstawicielami firmy o ograniczeniu czasu pracy i wycofaniu się z planowanych zwolnień.

Problem na lotnisku rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku, gdy Aeropuertos Espanoles y Navegacion Aerea (AENA), przedsiębiorstwo zarządzające portami lotniczymi w Hiszpanii, ograniczyło o 20 procent wydatki na firmy sprzątające.

Czytaj więcej w Money.pl
Wściekli Hiszpanie szturmują parlament W pogrążonym w recesji kraju bezrobocie przekroczyło 24 procent. A rząd wdraża drastyczne oszczędności.
Szara strefa finansowała rząd? Premier... W Hiszpanii trwa afera w rządzącej krajem Partii Ludowej, posądzonej o łapówkarstwo i finansowanie ugrupowania z pieniędzy pochodzących z szarej strefy.
Hiszpania sparaliżowana przez strajki Bezterminowy strajk ogłoszono w proteście przeciwko obcięciu przez rząd o przeszło 60 proc. dotacji na górnictwo węglowe.
Tagi: strajki w hiszpanii, lotnisko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz