Eurostrefa znajdzie rozwiązanie dla kryzysu zadłużenia, ale zanim sytuacja się poprawi, to najpierw musi się pogorszyć. Poprawa nastąpi po osiągnięciu punktu przesilenia - ocenił analityk banku UBS Justin Knight.
- _ Gdy kryzys się pogłębi, to niewykluczone, że rządy Eurolandu na okres przejściowy wprowadzą system transgranicznych gwarancji długów zaciągniętych przez państwa, czyli ograniczoną unię fiskalną _ - powiedział.
- _ Oznacza to, że ryzyko stwarzane przez obligacje zadłużonych państw strefy euro będzie musiał wziąć na siebie na dużą skalę europejski sektor publiczny _ - tłumaczy.
Katalizatorem dla takich działań wywołującym _ punkt przesilenia _ mogłoby być duże osłabienie euro, szok w postaci kryzysu bankowego, wyjście z eurostrefy któregoś z członków, bądź też jakieś inne nieprzewidziane wydarzenie o dalekosiężnych skutkach.
Knight zastrzega zarazem, że w najbliższych tygodniach i miesiącach rynkowe otoczenie _ będzie bardziej przyjazne dla ryzyka, choć dysproporcja między podażą państwowych obligacji a popytem może znów wywindować ich oprocentowanie _.
- _ W drugim półroczu 2011 r. największe kraje Eurolandu uświadomiły sobie, że nie wystarczy podejście "jakoś da się przebrnąć" z pomocą funduszu osłonowego EFSF (wspomagającego rządy nie mogące finansować się na rynku długu) oraz korekty fiskalnej, ale obecne ramy rozwiązania kryzysu są niewystarczające _ - dodał.
Wśród najważniejszych potrzebnych działań wymienia: przyjęcie ram dyscypliny fiskalnej dla wszystkich członków eurostrefy i zasad polityki budżetowej (uzgodnionych na szczycie UE 8-9 grudnia i w tzw. sześciopaku) oraz ustanowienie mechanizmu popytowego na obligacje zadłużonych państw śródziemnomorskich.
- _ Albo EBC będzie finansował program skupowania obligacji zadłużonych państw w średnim okresie, by powstrzymać przyrost ich oprocentowania, albo wspólne obligacje eurostrefy (euroobligacje) przekonają inwestorów, że europejski rynek obligacji jest bezpieczny _ - wyjaśnił.
Pozostałe działania, których rozmówca PAP oczekuje od członków eurolandu to: restrukturyzacja długu niewypłacalnych państw jak Grecja, rekapitalizacja banków oraz strategie długofalowego przyrostu zatrudnienia i wzrostu.
Według Knighta energiczne działania rządów eurolandu zmierzające do ukrócenia kryzysu (m. in. poprzez reformy strukturalne) mogą przekonać EBC do zaangażowania na rynku obligacji w dłuższym okresie. Zauważa on, że wypowiedzi niemieckich polityków w sprawie euroobligacji pod koniec 2011 r. nie są tak jednoznacznie negatywne, jak były na początku.
O kryzysie w Eurolandzie czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t123656.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bank;anglii;ma;plan;ratunkowy;na;wypadek;rozpadu;strefy;euro,117,0,980597.html) | Upadek eurozony? Oni wiedzą, co wtedy zrobią Bank centralny rozważa wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji w strefie euro i na każdy z nich jest przygotowany. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t152886.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/unia;trzyma;sie;na;niemczech;twarde;dane,80,0,990032.html) | Unia trzyma się na Niemczech. Twarde dane Ekonomiści nie mają złudzeń. Na niemieckie przywództwo jesteśmy skazani. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t198311.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/pomysl;na;reforme;unii;ukarac;polske;i;15;innych;krajow,226,0,985058.html) | Pomysł na reformę Unii: Ukarać Polskę i 15 innych krajów Money.pl sprawdził, ile państw nie spełnia kryteriów, które chce narzucić Unii niemiecka kanclerz i francuski prezydent. |