Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strefa schengen
05.12.2013 16:16

Strefa Schengen nadal zamknięta dla Rumunii i Bułgarii

Sprzeciwiają się temu między innymi Niemcy, Finlandia i Holandia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Nie znikną kontrole na bułgarskiej granicy

Zgodnie z oczekiwaniami ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE nie podjęli dziś decyzji o rozszerzeniu strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię, chociaż oba te kraje są do tego technicznie gotowe.

_ - Jeszcze nie nadszedł właściwy moment, by znieść kontrole na granicach z tymi krajami _ - oświadczył w Brukseli szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich. Niemcy są jednym z państw Unii, które blokują rozszerzenie strefy Schengen.

Zdaniem Friedricha wprawdzie oba kraje zrobiły znaczne postępy, jeśli chodzi o wdrażanie reform, ale _ nie na tyle, by ich przyjęcie do strefy Schengen było możliwe _. Przeciwnicy zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych z Rumunią i Bułgarią uważają, że kraje te mają jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zorganizowaną przestępczością.

Niemiecki minister uważa też, że jak na razie _ trudno oszacować, kiedy Bułgaria i Rumunia będą mogły przystąpić strefy Schengen _.

Oprócz Niemiec otwarcie sprzeciw wobec poszerzenia strefy Schengen wyraziły m.in. Finlandia i Holandia. Tymczasem Komisja Europejska uważa, że Rumunia i Bułgaria, które przystąpiły do UE w 2007 r., spełniły wszystkie techniczne wymogi, aby znieść kontrole na granicach z pozostałymi państwami członkowskimi.

Zdaniem komentatorów powodem odkładania tej decyzji są też obawy związane z tym, że 1 stycznia 2014 znikną bariery na unijnym rynku pracy dla Bułgarów i Rumunów. Takie ograniczenia utrzymuje nadal osiem krajów UE, w tym Niemcy, Francja i Holandia, które boją się niekontrolowanego napływu imigrantów zarobkowych.

Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do układu z Schengen przystąpiły 22 kraje UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Chorwacji) oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Tagi: strefa schengen, schengen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz