Notowania

Kilkadziesiąt milionów zł rocznie na szczepienie imigrantów. Epidemia będzie kosztować znacznie więcej

Koszty epidemii odry liczyć będziemy w setkach milionów złotych. Rząd, aby uchronić się przed problemem rosnącej liczby zachorowań w kraju, rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla imigrantów spoza Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Ruch antyszczepionkowy nie poddaje się, tymczasem rzad chce obowiązkowo szczepić imigrantów

Rząd chciałby szczepić nawet przybyszy będących w Polsce jedynie przejazdem, trafiających do ośrodków na mniej niż 3 miesiące – pisze "Rzeczpospolita". Dodatkowo, przy staraniach o wizę, obowiązkowa mogłaby być książeczka szczepień WHO.

W ten sposób Polska miałaby ograniczyć ryzyko przyniesienia chorób zakaźnych zza granicy. Coraz częściej bowiem mówi się, że fala zachorowań na odrę w Polsce napływa ze Wschodu.

W Ostródzie, gdzie w tamtejszym zakładzie pracy zatrudnieni są Ukraińcy, trzeba było zaszczepić pracowników. – W takich przypadkach za szczepionki będzie płacić państwo – zapewniała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w programie ”Money. To się liczy”.

Ile? Jak szacuje na łamach ”Rz” Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny, szczepionki dla imigrantów kosztowałyby kilkadziesiąt milionów złotych. Jednak, jego zdaniem, ten koszt warto ponieść, bo w powiązaniu z rosnącym ruchem antyszczepionkowym w Polsce ryzyko wystąpienia epidemii rośnie.

Jak pisaliśmy w money.pl, tylko w ciągu 12 miesięcy liczba zachorowań na odrę w Europie zwiększyła się blisko trzykrotnie. Podczas gdy w 2016 roku choroba ta dopadła 46 osób, w ubiegłym roku przepadków było już 123. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Przeciwdziałania Chorobom (ECDC), aż 9 na 10 chorych nie było zaszczepionych.

Tylko powrót odry to poważne straty dla gospodarki. Według szacunków money.pl, epidemia kosztowałaby nawet pół miliarda złotych rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: obowiązkowe szczepienia, koszty, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2018

moje zdaniePowinniśmy się bać osób szczepionych. Są nosicielami licznych chorób Czym więcej szczepionek podaje się ludziom , tym bardziej są schorowani. Wszelkie … Czytaj całość

15-10-2018

JagaZnowu lobby farmaceutyczne straszy ludzi.Chca za wszelka cenę nas szczepić szczepionkami w których nie wiadomo co się znajduje.Najpier2 niech zapłacą … Czytaj całość

15-10-2018

KOKOJUŻ WIEMY PO CO SĄ EMIGRANCI..... a nie taniej ????zapłacić więcej Polakom???? Co z GRUŻLICĄ LEKOOPORNA przywozona z UKRAINY ???? a ci pracują np. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (56)