Notowania

budżet ue 2014-2020
08.02.2013 13:18

Szczyt UE w Brukseli. Brytyjskie media obwieszczają sukces Camerona

Europa wciąż będzie wydawać więcej na krowy niż na młodych bezrobotnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Przyjęcie wieloletniego budżetu UE w wersji przedstawionej przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, a uzgodnionej z Davidem Cameronem, która zakłada istotne cięcia, będzie _ wielkim sukcesem _ brytyjskiego premiera - pisze _ Daily Telegraph _. *

Cameron początkowo domagał się zamrożenia wydatków na poziomie z 2011 r. plus inflacja. Według gazety w trakcie wyczerpujących, 20-godzinnych rozmów Cameron miał wsparcie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, osiągając _ pierwsze w historii UE zmniejszenie budżetu _: budżet na lata 2014-20 będzie realnie niższy niż był w latach 2007-13.

_ Daily Telegraph _ ocenia, że przyjęcie propozycji w obecnym kształcie pozwoliłoby zaoszczędzić brytyjskiemu podatnikowi 500 mln funtów rocznie. _ Financial Times _ szacuje skalę proponowanych cięć wydatków na 3 proc.

BBC zwraca uwagę, że liderzy UE wciąż mają jednak przed sobą długą drogę: _ doniesienia mówią o tym, że brukselski szczyt uzgodnił szeroko rozumiane ramy finansowe, ale negocjacje w sprawie rozdziału środków będą twarde. Każde z 27 państw UE może zawetować porozumienie _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m260948.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dotacje;unijne;dla;polski;sikorski;szykuje;sie;sukces;rzadu;w;brukseli,32,0,1247776.html) *Ma nadzieję, że opozycja przeprosi za bzdury * _ Mam nadzieję, że opozycja pogratuluje premierowi, pogratuluje Polsce _. Według _ Timesa _ stanowisko Francji jest nieczytelne. Prezydent Francois Hollande wczoraj wieczorem nie przyszedł na spotkanie z Angelą Merkel, Van Rompuyem i Davidem Cameronem. Zamiast tego spotkał się z premierami Polski, Hiszpanii i Włoch - przeciwnikami redukcji budżetu.

Wśród nadal niezałatwionych spraw brytyjscy komentatorzy wymieniają utrzymanie struktury budżetu. _ Mimo że ogólna wysokość budżetu nie wzrośnie, to będąca nieodłącznym elementem tego rodzaju rozmów tendencja utrzymania status quo oznacza, iż obecne dziedziny wydatków będą niezreformowane, w większości nieefektywne i nieprzystające do ekonomicznych realiów _ - napisał w raporcie dyrektor ośrodka Open Europe Mats Persson.

W podobnym duchu wypowiedział się korespondent BBC Matthew Price. Uznał, że budżetu w obecnie proponowanym kształcie nie można uznać za zwycięstwo tych, którzy chcieli, by przewidywał on większe środki na pobudzenie wzrostu i walkę z bezrobociem. _ Wydatki na Wspólną Politykę Rolną wciąż stanowić będą duży segment unijnych wydatków. Europa wciąż będzie wydawać więcej na krowy niż na młodych bezrobotnych _ - ocenia Price.

Brytyjskie media zauważają też, że budżet, w razie przyjęcia go w wersji sugerowanej przez Van Rompuya, czeka trudna przeprawa w Parlamencie Europejskim, którego przewodniczący Martin Schultz zdystansował się od propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
"Burzliwa, nerwowa noc". Ale Graś wierzy w... - _ Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem _- powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.
"Bardzo dobra wiadomość z Brukseli" Doradca prezydenta: _ Pieniędzy z Unii jest dużo mniej niż oczekiwaliśmy, ale to i tak dobry rezultat _.
Kaczyński trzyma kciuki za człowieka winnego zbrodni O szopce wokół unijnych pieniędzy - pisze Andrzej Zwoliński.
Tagi: budżet ue 2014-2020, david cameron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz