Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Premier spotka się z Witalijem Kliczko?

0
Podziel się:

To, co dzieje się na Majdanie, będzie jednym z tematów rozpoczynającego się dziś szczytu UE.

Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Premier spotka się z Witalijem Kliczko?
(Reporter)

Donald Tusk udaje się dziś do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Unii Europejskiej. Unijni przywódcy będą rozmawiać o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony, unii bankowej, a także o sytuacji na Ukrainie. Ta ostatnia kwestia została dołączona do agendy szczytu na prośbę Warszawy. Szef polskiego rządu przedstawi także raport na temat negocjacji klimatycznych.

Minister do spraw europejskich Piotr Serafin powiedział, że jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie przypuszczał, iż na grudniowej Radzie Europejskiej trzeba będzie analizować sytuację w Kijowie. Jego zdaniem, z Brukseli popłynie przede wszystkim sygnał do Majdanu.

- _ To, co zrobiło wielkie wrażenie na wielu europejskich przywódcach to determinacja społeczeństwa ukraińskiego, to te setki tysięcy ludzi, którzy pod europejskimi flagami demonstrowali i demonstrują na Majdanie _ - powiedział minister. Zaznaczył, że nie ulega wątpliwości, iż Unia Europejska jest rozczarowana postawą ukraińskich władz. Ale, jak dodał, w dalszym ciągu europejska oferta pozostaje na stole.

Na prośbę szefa Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawi w Brukseli raport dotyczący negocjacji klimatycznych. Nietypowe jest to, zdaniem ministra Serafina, że to my te negocjacje prowadzimy. Ich przebieg będzie miał zaś daleko idące konsekwencje dla przyszłości europejskiej polityki klimatycznej.

- _ Jeśli Unia Europejska chce, aby porozumienie dotyczące walki z ociepleniem klimatycznym obejmowało nie tylko Europę, lecz także wszystkich największych emitentów CO2 na świecie, to Europa musi znaleźć w sobie zdolność do słuchania Amerykanów, Hindusów, Brazylijczyków i Chińczyków _ - powiedział minister.

Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony pierwotnie miała być głównym tematem szczytu. Minister Serafin przypomniał, że przez lata była spychana na dalszy plan. - _ Dobrze, że ten temat jest na agendzie obecny, bowiem po wielu latach braku debaty w sprawie przyszłości polityki obronnej dzisiaj jest to jeden z centralnych zagadnień, bo ta polityka musi się rozwijać i to jest nasz europejski interes _ - dodał Serafin.

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej Donald Tusk ma wziąć udział w spotkaniu liderów Europejskiej Partii Ludowej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będą na nim obecni także liderzy ukraińskiej opozycji: Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)