Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef EBC: Europa epicentrum kryzysu zadłużenia

0
Podziel się:

- W niebezpieczeństwie jest stabilność finansowa całej strefy euro - ocenia Jean-Claude Trichet.

Szef EBC: Europa epicentrum kryzysu zadłużenia
(Monika Flueckiger/CC/<br>World Economic Forum)

To jest konsekwencja wzajemnych zależności państw strefy euro - ocenił szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Die Welt _.

_ - Moja teza robocza brzmi: Szefowie państw i rządów poradzą sobie z kryzysem. Europa musi na nowo dostosować swoją politykę finansową, tak jak inne duże rozwinięte gospodarki. Blisko 10-procentowy deficyt w USA i Japonii będzie dwa razy większy niż skonsolidowany deficyt w strefie euro. Mimo to Europa jest epicentrum kryzysu zadłużenia. Powodem tej sytuacji są wzajemne zależności 17 państw strefy euro _ - powiedział Trichet. Dodał, że dlatego tak ważne jest, by _ każdy kraj eurolandu przestrzegał reguł gry _.

Zdaniem Tricheta euro jako waluta nie jest zagrożone. _ - W niebezpieczeństwie jest stabilność finansowa całej strefy euro _ - ocenił. _ - Oczywiście są niedociągnięcia w sektorze finansowym, w polityce finansowej i sferze stabilności finansowej. Rynki są zbyt niestabilne, niektóre kraje euro nie są konkurencyjne gospodarczo, a w wielu krajach brakuje godnej zaufania polityki finansowej. Wszystkie te problemy nie mają jednak nic wspólnego z walutą. Za ich rozwiązanie odpowiedzialne są rządy strefy euro _ - podkreślił Trichet.

Szef EBC opowiedział się także za rekapitalizacją banków._ - Mamy do czynienia z napięciami na rynku obligacji państwowych i w systemie bankowym. Dlatego decydującą sprawą jest to, by banki jak najszybciej uporządkowały swoje bilanse. Muszą wzmocnić swój kapitał własny, odkładając zyski i mniej hojnie wypłacając premie _ - powiedział.

Trichet dodał, że w miarę możliwości banki powinny pozyskać kapitał na rynkach, ale rządy muszą _ być w gotowości _, by dokapitalizować bank, który nie miałby dostępu do rynków kapitałowych. _ - Oprócz tego rządy postanowiły, że jeśli okaże się to konieczne, w celu dokapitalizowania banków mogą zostać zmobilizowane środki z (funduszu stabilizacyjnego) EFSF _ - przypomniał szef EBC. Zaapelował też do państw eurolandu, by jak najszybciej umożliwiły działanie wzmocnionego EFSF.

Reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej nie zaakceptowała jeszcze Słowacja. Wczoraj wieczorem parlament tego kraju odrzucił w głosowaniu plan reformy EFSF, powodując tym samym upadek rządu. Być może już w czwartek odbędzie się jednak ponowne głosowanie nad funduszem ratunkowym strefy euro.

O kryzysie strefy euro Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lagarde;ma;nowy;pomysl;na;uspokojenie;rynkow,110,0,919662.html) Ma pomysł na uspokojenie rynków. Dobry? Szefowa MFW zasugerowała "połączenie" interwencji EBC i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trichet;decyzja;bankow;centralnych;pokazuje;jednosc,164,0,910756.html) Trichet: Akcja banków centralnych pokazuje... EBC podał w komunikacie, że będzie prowadził działania płynnościowe we współpracy z amerykańską Rezerwą Federalną oraz kilkoma innymi bankami centralnymi, w ramach których udzielone zostaną pożyczki europejskim bankom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t160941.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/parlament;w;slowacji;odrzucil;zwiekszenie;udzialu;w;efsf,22,0,934422.html) Przeciwni ratowaniu Eurolandu. Rząd upadł Było to równoznaczne z upadkiem rządu premier Ivety Radiczovej ponieważ do projektu dołączony był wniosek o wotum zaufania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)