Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowa MFW się cieszy, ale mówi, że reformy są ważniejsze niż pożyczka

0
Podziel się:

Szefowa MFW podkreśliła, że dla Grecji istotniejsza jest inna rzecz.

Szefowa MFW się cieszy, ale mówi, że reformy są ważniejsze niż pożyczka
(PAP/EPA)

Christine Lagarde wyraziła zadowolenie z _ istotnych postępów _ osiągniętych podczas trwającego do rana szczytu państw strefy euro w Brukseli. Pogratulowała przywódcom eurogrupy wypracowania _ programu, który odpowie na kryzys w regionie _.

_ - Zamierzam rekomendować radzie nadzorczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego przekazanie następnej transzy pożyczki _ dla Grecji - oświadczyła dyrektor generalna MFW w komunikacie. Podkreśliła jednocześnie, że _ reformy gospodarcze zatwierdzone _ przez rząd w Atenach są _ ważniejsze _ niż pożyczka.

Lagarde zaznaczyła, że zawarte z bankami porozumienie, które przewiduje umorzenie przez sektor prywatny 50 proc. wartości greckich obligacji, _ ma największe znaczenie dla polepszenia zdolności spłaty długu _ przez Ateny. Tym samym grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro, z obecnych 350 mld, właśnie dzięki zgodzie banków na poniesienie strat.

Zobacz także: Zobacz, jak Christine Lagarde komentuje szczyt w Brukseli

Na 50-procentowe straty inwestorów naciskały Niemcy, największa gospodarka w eurolandzie. Kanclerz Angela Merkel już wczoraj w Bundestagu zapowiadała, że chce, by grecki dług został zredukowany do 120 proc. PKB w 2020 roku. O potrzebie minimum 50-procentowych strat sektora prywatnego mówił też raport o spłacalności greckiego długu, jaki przygotowali eksperci tzw. trojki, czyli Europejskiego Banku Centralnego, MFW i Komisji Europejskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t180005.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/kryzys-w-strefie-euro/) Szantaż wobec banków poskutkował. W Brukseli zdecydowali Unijni przywódcy wymusili na bankach zgodę na straty i redukcję greckich długów. Zobacz ile będzie kosztowało ratowanie Europy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t136815.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/prof;orlowski;a;teraz;wloze;kij;w;mrowisko,8,0,948488.html) Prof. Orłowski: A teraz włożę kij w mrowisko Ekonomista z Rady Gospodarczej przy premierze o walce z kryzysem eurozony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t161035.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;dziekuje;slowacji;za;przyjecie;reformy;efsf,114,0,935794.html) Jedno głosowanie i Unia odetchnęła z ulgą Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podziękował Słowacji za zatwierdzenie pakietu ratunkowego dla strefy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)