Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria ogranicza dostęp do swojego rynku pracy

0
Podziel się:

Rząd w Bernie postanowił przedłużyć o rok ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich UE i rozszerzyć je na starych członków.

Szwajcaria ogranicza dostęp do swojego rynku pracy
(ianlord/CC/Flickr)

Szwajcarski rząd postanowił przedłużyć o rok ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich UE i rozszerzyć je na starych członków Unii. Decyzję tę skrytykowała szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton i eurodeputowani.

Już rok temu władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. W środę postanowiono przedłużyć te restrykcje o rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE (z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii, objętych jeszcze okresem przejściowym, w którym obowiązują ograniczenia swobody przepływu pracowników).

Jak podaje agencja dpa, liczba pozwoleń na pobyt długoterminowy, czyli pięcioletni, dla 17 _ starych _ krajów członkowskich Unii oraz Malty i Cypru, została ograniczona do 53,7 tys. rocznie. Z kolei obywatelom ośmiu nowych krajów Unii będzie można wydać maksymalnie 2180 pozwoleń na pobyt pięcioletni.

Szwajcaria skorzystała z klauzuli ochronnej, przewidzianej w porozumieniu z UE ws. swobodnego przepływu osób i wyboru miejsca pracy i miejsca zamieszkania. Przewiduje ona, że ograniczenia w swobodnym przepływie osób można wprowadzić, gdy wzrost liczby zezwoleń na pobyt wzrośnie o co najmniej 10 proc. ponad średnią z poprzednich trzech lat. Klauzula wygasa z końcem maja przyszłego roku.

_ - Ubolewam z powodu decyzji szwajcarskiego rządu _ - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Jej zdaniem decyzja ta jest sprzeczna z porozumieniem ws. swobodnego przepływu osób i wyboru miejsca pracy i miejsca zamieszkania, bo wprowadza rozróżnienie pomiędzy grupami państw UE. _ Te kroki lekceważą wielkie korzyści, jakie swobodny przepływ osób przynosi obywatelom zarówno Szwajcarii, jak i UE _ - oświadczyła Ashton.

Polscy eurodeputowani z PO ocenili, że postępowanie Szwajcarii to _ zły sygnał _ dla relacji tego kraju z UE. _ Godne ubolewania jest rozróżnianie przez Szwajcarię obywateli UE na tych ze starych i z nowych państw członkowskich. Parlament Europejski podtrzymuje stanowisko, wyrażone w zeszłorocznej rezolucji, że działanie rządu szwajcarskiego w tym zakresie jest bezprawne i dyskryminujące wobec obywateli nowych państw członkowskich - oświadczyła europoseł Sidonia Jędrzejewska (PO). Jej zdaniem decyzja rządu w Bernie jest _polityczna" i stanowi odpowiedź _ na obawy obywateli szwajcarskich, coraz mniej przychylnie patrzących na imigrantów, nie uwzględniając korzyści, jakie pracownicy z zagranicy wnoszą do gospodarki Szwajcarii _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Cool Polonia, szczęśliwa wyspa" Włoski dziennik _ La Repubblica _ podkreśla, że zachodnia Europa zazdrości Polsce stanu gospodarki.
Szwajcarska spółka zatrudnia w Polsce Obecnie UBS Poland Service Centre zatrudnia ponad 500 osób. Szukają kolejnych 300 osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)