Notowania

kryzys w irlandii
04.05.2011 13:48

Tam kryzys szczególnie uderzył w Polaków

W Irlandii Polacy stanowią 50 procent przybyszów z nowych państw Unii. Tych recesja dotknęła najbardziej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime.com)

Załamanie się irlandzkiej gospodarki najbardziej dotknęło imigrantów z nowych państw UE, m.in. z Polski - stwierdza raport Ośrodka ds. Integracji i Instytutu Badań Społeczno-Gospodarczych (ESRI).

W dokumencie napisano, że recesja w Irlandii bardziej uderzyła w imigrantów niż w miejscową siłę roboczą, a w grupie imigrantów najbardziej ucierpieli przybysze z nowych państw UE, wśród których Polacy stanowią ponad 50 procent.

W I kwartale 2010 roku średnia stopa bezrobocia we wszystkich kategoriach imigrantów (z Wielkiej Brytanii, starej UE, nowej UE i spoza UE) wynosiła 16,1 procent wobec 12,7 procent wśród Irlandczyków - wynika z danych Centralnego Urzędu Statystycznego, cytowanych w raporcie.

Wśród imigrantów bezrobocie jest najwyższe wśród przybyszów z 12 nowych państw UE, zwanych w raporcie Dwunastką. Za I kwartał 2010 roku stopa bezrobocia wśród imigrantów z Dwunastki sięgnęła 18 procent wobec 6,7 procent w przypadku obywateli Trzynastki (tzw. starych państw UE bez Wielkiej Brytanii i Irlandii), 16,9 procent wśród zamieszkałych w Irlandii Brytyjczyków oraz 15,4 procent wśród imigrantów spoza UE. Średnia stopa bezrobocia w Irlandii wynosiła w I kwartale 13,1 procent.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t37257.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/lepiej;z;praca;w;niemczech;juz;na;dobre,121,0,786297.html) Lepiej z pracą w Niemczech. Już na dobre? - W przypadku imigrantów występuje wyższe prawdopodobieństwo, że będą wykonywać prace poniżej kwalifikacji. Jest też bardziej prawdopodobne, że ich praca nie będzie stała i że są opłacani poniżej stawek dla miejscowych pracowników _ - stwierdza raport.

_ - Pracownicy z państw Dwunastki mają najgorsze doświadczenia z irlandzkim rynkiem pracy. Są licznie reprezentowani w pracach niskokwalifikowanych, ich średnia zarobków jest niższa i mają mniejszą satysfakcję z wykonywanej pracy _ - dodaje raport.

Pracownicy z nowych krajów UE mają wiele wspólnych cech z imigrantami z Bliskiego Wschodu i Azji, którzy także są gorzej opłacani i zbyt wysoko wykwalifikowani jak na prace, które wykonują. W tej grupie imigrantów jest jednak wielu studentów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t37274.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;irlandii;bezrobocie;rekordowo;wysokie,81,0,668753.html) W Irlandii bezrobocie rekordowo wysokie W sierpniu liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, wyniosła 455 tys.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t97664.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/gospodarka;odzywa;bedzie;latwiej;o;prace,206,0,627918.html) Gospodarka odżywa, będzie łatwiej o pracę Po raz pierwszy od IV kwartału 2008 spadek bezrobocia nie jest tylko sezonowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/gus;podal;nowe;dane;o;bezrobociu,188,0,818620.html) GUS podał nowe dane o bezrobociu Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na marca lutego 2011 roku 13,1 proc.
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz