Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Triumf energetyki odnawialnej w Niemczech. W całym pierwszym półroczu przyćmiła węgiel

Triumf energetyki odnawialnej w Niemczech. W całym pierwszym półroczu przyćmiła węgiel

Elektrownie wiatrowe istotnie zmieniły krajobraz Niemiec.
Elektrownie wiatrowe istotnie zmieniły krajobraz Niemiec.

Produkcja energii elektrycznej w Niemczech ze źródeł odnawialnych była wyższa w pierwszym półroczu niż w przypadku węgla. To pierwszy taki przypadek w historii niemieckiej energetyki.

Z danych niemieckiego Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego wynika, że zielona energia miała w pierwszym półroczu aż 36-procentowy udział w całej produkcji energii elektrycznej w Niemczech. Węgiel kamienny i brunatny miał tylko 26 proc. udział.

Wzrost produkcji ze źródeł odnawialnych, czyli głównie z wiatru, słońca i wody wyniósł solidne 10 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2017 roku. Zielona energia dała w ten sposób aż 118 mld kWh.

Wideo: "Money. To się liczy". Czy Polacy porzucają karty na rzecz smartfonów?

Rekordowy poziom produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zanotowano 1 maja. Niemieckie elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne, na biomasę i biogaz przez dwie godziny dostarczały do krajowej sieci elektroenergetycznej więcej mocy, niż wynosiło zapotrzebowanie całego kraju.

Dzięki temu praca elektrowni węglowych, gazowych i atomowych nie była ani przez chwilę konieczna, ale dla bezpieczeństwa i uniknięcia problemów technicznych nie wyłączono ich całkowicie. Nadmiar energii był wysyłany do sąsiadów Niemiec, ale nie do Polski - energia z Niemiec przepływała przez nasz kraj jedynie tranzytem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Janek
2018-07-11 15:58
Ale nikt nie powie, ze caly system elektroenergetyczny nie rozlecial sie tylko i wylacznie dlatego ze w systemie byly inne stabilne zrodla energii. OZE wyprodukowaly wiecej, bo maja ustawowo zapewnione pierwszenstwo w dostepie do sieci, oraz cene energii z goty zapewniona, blisko dwukrotnie wyzsza niz hurtowa cena energii
Maciek
2018-07-11 13:29
Super morze ktoś z ministerstwa energetyki przeczyta ten artykuł i dozna olśnienia że jest coś oprócz węgla co daje energie
gg
2018-07-11 12:42
Pokemony klaszczą, a teraz pomyślmy o pozostałych dniach w roku
Pokaż wszystkie komentarze (21)