Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja w Unii Europejskiej? Do tego jeszcze bardzo daleko

0
Podziel się:

Wicepremier Bulent Arinc spadek poparcia dla integracji z UE tłumaczy zachowaniem ze strony samej wspólnoty.

Turcja w Unii Europejskiej? Do tego jeszcze bardzo daleko
(quinn.anya/CC/FLickr)

Turecki wicepremier Bulent Arinc, komentując stanowisko UE w sprawie priorytetów, jakimi będzie się kierowała przy przyjmowaniu nowych państw do Unii, oświadczył, że już tylko 18-20 procent jego współobywateli chciałoby widzieć swój kraj w tej wspólnocie.

Winą za spadek poparcia Turków dla integracji z UE, które według niego wynosiło swego czasu 75 procent, Arinc obarcza samą Unię Europejską.

W ogłoszonym przedwczoraj raporcie UE wzywała Turcję do podjęcia większych wysiłków w celu zapewnienia obywatelom swobody wypowiedzi i poszanowania praw mniejszości. Raport nawiązuje również do fali protestów antyrządowych, jaka ogarnęła Turcję w czerwcu tego roku, i wyraża ubolewanie z powodu polaryzacji politycznej w tym kraju.

_ - To nie my jesteśmy odpowiedzialni za spadek poparcia dla idei integracji z UE _ w społeczeństwie tureckim - oświadczył wicepremier, cytowany w czwartek przez turecki dziennik _ Bugun _. _ Odpowiedzialność za to ponoszą ci, którzy piętrzą przed Turcją przeszkody, i te kraje UE, które zachowują się w sposób nieodpowiedzialny _ - dodał Arinc.

Przyznał jednak, że w swym najnowszym raporcie Unia Europejska odnotowała pewne postępy poczynione przez Turcję, i zapewnił, że Ankara weźmie pod uwagę zalecenia najnowszego raportu UE w kwestii przestrzegania praw człowieka i swobód demokratycznych w Turcji.

Po wielu nieudanych próbach Turcja rozpoczęła formalne rozmowy w sprawie przystąpienia do Unii w 2005 roku, ale konflikt cypryjski i zastrzeżenia wielu krajów, m.in. Niemiec i Francji, sprawiły, że w rozmowach nie osiągnięto istotnego postępu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)