Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk liczy na zgodę w sprawie CETA podczas szczytu UE

31
Podziel się:

- Osobiście mam nadzieję, że znajdziemy drogę do przodu w sprawie CETA podczas Rady Europejskiej - powiedział Tusk.

Tusk liczy na zgodę w sprawie CETA podczas szczytu UE
(PAP/EPA/LINO AZZOPARDI)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma nadzieję, że podczas czwartkowo-piątkowego szczytu UE uda się uzyskać zgodę wszystkich krajów unijnych na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA).

- Negocjacje trwają w tej chwili. Okazało się, że są one trudniejsze politycznie, niż wielu się spodziewało. Wiemy, że potrzebna jest wciąż jakaś praca i w pełni to szanujemy - powiedział na środowej konferencji prasowej w Brukseli szef Rady Europejskiej.

Państwa Unii Europejskiej nie były w stanie dać we wtorek zielonego światła na podpisanie CETA (więcej o tym tutaj)
. Przeszkodą był brak zgody na to parlamentu francuskojęzycznego regionu Belgii, Walonii. Belgijski rząd federalny, który popiera CETA, stara się znaleźć wyjście z sytuacji. Jeżeli uda mu się do piątku, szczyt UE może dać zielone światło na podpisanie umowy handlowej z Kanadą.

- Osobiście mam nadzieję, że znajdziemy drogę do przodu w sprawie CETA podczas Rady Europejskiej - powiedział Tusk.

Decyzja w sprawie zgody na podpisanie umowy musi być podjęta jednomyślnie przez wszystkie państwa UE. Umowa CETA, podobnie jak negocjowana umowa o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym ze Stanami Zjednoczonymi, czyli TTIP, budzą wielkie kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy zwiększenia wpływów wielkich korporacji. Tego również ma dotyczyć dyskusja na szczycie UE.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwa UE, ma dotyczyć relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
gulu
8 lat temu
co jak co ale Donek skończy jak w bajkach Andersena.. w rynsztoku cokolwiek to jest.
JA
8 lat temu
A jakie stanowisko za to obiecano i jakie pieniądze? Rodzinę też za to trzeba oddać? To pewnie pikuś za takie profity ... warto!!!!?????? A co!!!! Panie "donek" sprawiedliwość jest jedna, te same robaki "cię" zeżrą co mnie, nawet miliony euro "ci" nie pomogą, ale mnie 1 listopada rodzina zapali świecznik, a "tobie"????
Lol
8 lat temu
Tusk to kurfa sprzedajna jest
bolo
8 lat temu
szlak by trafił tuska i ceta zdrajca coś kombinuje
taktyk
8 lat temu
"... umowy o wolnym handlu..." Taką wolną, że warunki jej funkcjonowania trzeba było spisać na grubo ponad 1000-u stronach! Zasady wolnego handlu można określić na kartce A4. To propaganda wolności na użytek mas!
...
Następna strona