Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk o budżecie Unii. "Potrzebny jest rozwój rynku wewnętrznego"

0
Podziel się:

Odpowiedzią na kryzys gospodarczy powinna być większa integracja europejska, a nie dezintegracja - mówił w Brukseli premier Donald Tusk.

Tusk o budżecie Unii. "Potrzebny jest rozwój rynku wewnętrznego"
(PAP/EPA)

Odpowiedzią na kryzys gospodarczy powinna być większa integracja europejska, a nie dezintegracja - mówił premier.

Szef polskiego rządu razem z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i szefem Komisji Europejskiej otworzył konferencję poświęconą budżetowi Unii na lata 2014-2020.

Donald Tusk przypomniał swoje wystąpienie z lipca tego roku na forum Parlamentu Europejskiego, gdy prezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dziś słowa te podtrzymał i podkreślił, że w dobie kryzysu jeszcze bardziej w nie wierzy.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Premier zaznaczył, że efektem polskiej prezydencji powinien być rozwój rynku wewnętrznego, a jednym z instrumentów jego rozwoju może być sensowne wykorzystanie unijnego budżetu do budowy konkurencyjnej Europy, również w perspektywie następnych kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Apelował też o to uczestników konferencji, by szczerze debatowali, bez tematów tabu.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Dodał, że stawką dyskusji jest przyszłość Unii Europejskiej jako wspólnoty.
Polska podczas swojej prezydencji rozpoczęła negocjacje na temat unijnego budżetu. Przejmie je po nas Dania, która w styczniu obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z punktów spornych jest wielkość unijnego budżetu, w kontekście problemów finansowych części krajów Wspólnoty.

Po osiągnięciu przez kraje 27-ki kompromisu, budżet będzie musiał zaakceptować Parlament Europejski. Komisja Europejska chce przyjąć ostateczną wersję unijnego budżetu pod koniec 2012 roku. Komisja zaproponowała siedmioletni budżet UE na poziomie 972,2 miliardów euro. Obecnie wynosi on 925 miliardów.

O polskiej prezydencji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t77340.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/trio;w;warszawie;o;naszej;prezydencji,151,0,825495.html) Trio w Warszawie o naszej prezydencji Spotkają się szefowie rządów Polski, Cypru i Danii. Tematem ma być unijny budżet i kwestie rozszerzenia wspólnoty - zapowiada Mikołaj Dowgielewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t129945.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;podyskutuje;w;brukseli;o;spojnosci,163,0,763043.html) Tusk podyskutuje w Brukseli o spójności Polska oczekuje, że unijna polityka spójności zajmie ważne miejsce w budżecie po 2014 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t95078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/parlamentarzysci;dyskutuja;o;budzecie;ue;bedzie;trudno,223,0,942559.html) Lepiej dzięki posłom? Waży się budżet UE W Brukseli rozpoczyna się dziś dwudniowa konferencja poświęcona budżetowi Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)