Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sąd w czeskim Brnie wydał tymczasowy zakaz działalności Ubera

Sąd w czeskim Brnie wydał tymczasowy zakaz działalności Ubera

Fot. materiały prasowe Uber

Sąd w Brnie wydał we wtorek tymczasowy zakaz działalności w tym mieście koncernu Uber, kojarzącego kierowców z pasażerami za pomocą aplikacji na smartfony. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiło lokalne przedsiębiorstwo taksówkowe i władze miejskie.

Aktualizacja:19:30

Burmistrz 400-tysięcznego Brna Petr Vokrzal zarzucił Uberowi świadome lekceważenie lokalnych przepisów.

Sąd stanął na stanowisku, że samochody Ubera muszą być oznakowane jako taksówki i że mają być obowiązkowo wyposażone w taksometry.

Uber, który rozpoczął działalność w Brnie 1 lutego br., zapowiedział apelację. Koncern podkreśla, że nie jest zwyczajnym przedsiębiorstwem taksówkowym.

Jak podkreśla Magda Szulc, reprezentująca w Polsce firmę Uber, decyzja sądu nie jest prawomocna i do momentu otrzymania oficjalnej decyzji sądu Uber będzie kontynuował działalność w Brnie.

- Należy podkreślić, że pozew wniesiony przez prywatną firmę taksówkarską został poparty przez władze miasta w Brnie - takie poparcie udzielone prywatnej firmie będzie przedmiotem oddzielnego postępowania - zaznacza.

- Uber jest także dostępny w Pradze. W stolicy Czech z aplikacji korzysta ponad tysiąc kierowców i ponad 100 tysięcy użytkowników, którzy wybierają bezpieczne, niedrogie i wygodne przejazdy dostępne za pośrednictwem jednego kliknięcia - podkreśla Magda Szulc

To jednak nie jedyne problemy firmy. Od kilku miesięcy Uber ma całą serię wpadek. Nad firmą zbierają się czarne chmury przepełnione oskarżeniami o molestowanie seksualne i rasizm.

Natomiast w Polsce rząd chce uregulować działalność Ubera. Ministerstwo Infrastruktury chce, by musiał mieć odpowiednią licencję. Licencję będą musieli mieć także kierowcy, którzy wożą pasażerów.

 

 

czechy, brno, uber, zakaz działalności
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
JoJoL
2017-04-20 12:52
Zostałem zniszczony przez działalność Ubera. Nie byłem w stanie zarobić na ZUS, mimo pracy po 12 godzin na dobę. O jakiej regulacji mówimy ? Państwo powinno pozwolić mi pracować 8 godzin i za pracę w tym czasie powinienem mieć możliwość zarobienia na wszystkie obciążenia oraz na własne życie. Tymczasem Uber stosuje dumping cenowy i jeszcze ma to być regulowane prawnie. Ha ha ha ha .... Ciekawe kto i ile wziął w łapę za pozwolenie na działalność tej firmy w Polsce. Kilka krajów europejskich nie wyraziło zgody na taką "konkurencję" i jakoś dziury w niebie z tego powodu nie ma. Te kraje podjęły mądrą decyzję, chroniącą własnych obywateli chcących legalnie i uczciwie pracować. Polska najwidoczniej nie ma zamiaru chronić własnych obywateli, ważniejsze jest to, ile dostanie "pod stołem" decydujący o tym urzędas.
Po prostu Czesi to nie Polacy
2017-04-20 00:48
Po prostu ...Czesi nie pozwalają sobie na finansowanie z budżetu państwa zagranicznej korporacji ....birze 25% i zmusza rodzimy taksówkarzy do niepłacenia podatków.....inaczej nie mają szans wyjść na swoje
Andy
2017-04-20 00:36
Niech uberowcy jeszcze wykupią ubezpieczenie swoich pasażerów, bo ci w razie wypadku mogą się mocno zdziwić.
Pokaż wszystkie komentarze (16)