Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE nie sfinansuje wydobycia gazu łupkowego w Polsce

0
Podziel się:

Produkcja gazu nie będzie finansowana środkami publicznymi, to odnosi się do gazu konwencjonalnego, LNG i gazu łupkowego - zapowiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

UE nie sfinansuje wydobycia gazu łupkowego w Polsce
(ec.europa.eu)

W opinii komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera wydobycie gazu łupkowego w Polsce nie jest projektem o znaczeniu wspólnotowym. Oznacza to, że nie otrzyma dofinansowania z nowego funduszu infrastrukturalnego UE.

Komisja Europejska zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie nowego funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (CEF) w kolejnym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-20. Znajdzie się w nim 9,1 mld euro na projekty integrujące rynek energii w UE. Ze środków tych będą dofinansowywane projekty o _ znaczeniu wspólnotowym _.

Oettinger pytany podczas konferencji prasowej o to, czy wydobycie gazu łupkowego w Polsce jest projektem o znaczeniu wspólnotowym, odparł, że sama produkcja gazu nie może być zakwalifikowana do tej kategorii. W tym przypadku stosowany być musi - jego zdaniem - rynkowy model finansowania. Ponadto projekty takie _ muszą być prześwietlone pod kątem wpływu na środowisko _ - mówił komisarz.

- _ Produkcja gazu nie będzie finansowana środkami publicznymi, to odnosi się do gazu konwencjonalnego, LNG i gazu łupkowego z USA, będzie się też odnosić do Europy _ - zaznaczył Oettinger.

Dzisiejsza propozycja KE wyszczególniła osiem obecnie priorytetowych projektów energetycznych, z czego z pięciu skorzysta Polska. Na liście znajduje się m.in. korytarz gazowy Północ-Południe, dzięki któremu dostawy gazu z terminalu LNG w Świnoujściu mogłyby płynąć m.in. do krajów bałtyckich i na południe.

Komisarz był też pytany, czy za projekt o znaczeniu wspólnotowym można uważać plan budowy gazociągu South Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz do południowej i zachodniej Europy. - _ W przypadku gazociągu South Stream, wciąż nie ma wyznaczonej jego trasy, ilości gazu, jakie miałby transportować oraz kosztów, więc nic nie można powiedzieć na temat tego projektu w tej chwili _ - powiedział Oettinger.

Jego zdaniem dostawy gazu z Rosji nie będą maleć, a może wręcz rosnąć w najbliższym czasie, m.in. ze względu na Gazociąg Północny i planowany South Stream.

Zauważył jednocześnie, że Rosjanie mogą nie być zbytnio _ uradowani _ unijnymi zasadami rynku wewnętrznego, które wymuszają przejrzyste działania na unijnym rynku, m.in. konkurencyjny dostęp do infrastruktury przesyłu gazu. - _ Ale myślę, że ostatecznie zaakceptują przejrzyste zasady _ - ocenił Oettinger. Niedawno KE rozpoczęła badanie pod tym kątem umów gazowych krajów UE z rosyjskim Gazpromem.

Zasady rynku wewnętrznego odnoszą się także _ do dostawców skroplonego gazu LNG, który jest dostarczany statkami i dotyczy też gazu łupkowego, który musi być transportowany z miejsca wydobycia (USA i Kanada) _ - wymienił Oettinger. Dotyczą też rynku elektroenergetycznego.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą tzw. szczelinowania hydraulicznego. Pod dużym ciśnieniem pompuje się pod powierzchnię ziemi dużą ilość wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz. Według ekologów taka metoda jest szkodliwa dla środowiska, bo może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych. Z tego powodu wydobycia gazu metodą szczelinową zakazano np. we Francji, z kolei na szeroką skalę stosuje się ją w USA. Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie.

Inne informacje o gazie łupkowym znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;trafi;na;rynek;juz;za;trzy;lata,222,0,918750.html) Gaz łupkowy już na rynku. Dobre wiadomości Paliwo będzie pochodzić z odwiertów PGNiG w Wejherowie na Pomorzu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;rozpoczal;techniczne;wydobycie;gazu;lupkowego,11,0,914699.html) PGNiG zaczęło już wydobywać gaz łupkowy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło techniczne wydobycie gazu z łupków na koncesji Wejherowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/orlen;planuje;pierwsze;odwierty;gazu;lupkowego,44,0,886828.html) Polska szansa na bogactwo. Orlen zaczyna Orlen jeszcze w tym roku zamierza wykonać tu dwa odwierty na Lubelszczyźnie. Trzeci zaplanowany jest na pierwszą połowę 2012 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)