Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE zniesie sankcje, jeśli Białoruś zwolni więźniów

0
Podziel się:

Na szczycie w Brukseli szefowie państw UE potępią też przemoc w Egipcie.

UE zniesie sankcje, jeśli Białoruś zwolni więźniów
(PAP/EPA)

Wśród tematów z polityki międzynarodowej szczytu UE, obok Egiptu i Tunezji, pojawi się też Białoruś. Przywódcy państw unijnych powtórzą decyzję o wznowieniu wobec niej sankcji, ale wskażą też na możliwość dialogu w przyszłości.

_ Unia Europejska pozostaje wierna swojej polityce decydującego zaangażowania, zarówno poprzez dialog, jaki i Partnerstwo Wschodnie, pod warunkiem poszanowania zasad demokracji, litery prawa i praw człowieka. Rada Ministrów ds. Zagranicznych będzie regularnie analizować sytuację na Białorusi i jest gotowa do podjęcia dalszych, stosownych środków we wszystkich obszarach _ - czytamy w najnowszym projekcie wniosków ze szczytu.

Temat Białorusi nie był wcześniej zapowiadany w programie brukselskiego szczytu, zdominowanego przez sprawy energetyczne i gospodarcze. Został dopisany w ostatniej chwili obok sytuacji w Egipcie i Tunezji.

W odpowiedzi na protesty społeczne, które odsunęły od władzy tunezyjskiego prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i zachwiały reżimem rządzącego od 30 lat w Egipcie Hosniego Mubaraka, postrzeganego jako gwarant względnej stabilności na Bliskim Wschodzie, przywódcy państw UE potępią _ z pełną mocą _ przemoc wobec obywateli i dziennikarzy, a także wezwą do _ szybkiego rozpoczęcia _ transformacji w przekazywaniu władzy w Egipcie.

Ministrowie spraw zagranicznych UE podjęli w poniedziałek decyzję o wznowieniu sankcji wizowych wobec 158 przedstawicieli reżimu w Mińsku, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, odpowiedzialnych za brutalne tłumienie powyborczej manifestacji i fałszowanie grudniowych wyborów. Zamrozili też ich aktywa. Na razie UE nie zdecydowała się na sankcje gospodarcze, z braku zgody w tej kwestii wśród państw UE.

UE zastrzega, że tylko uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, jak też reforma prawa wyborczego i gwarancja wolności mediów, wypowiedzi i zgromadzeń _ mogą utorować drogę do zniesienia sankcji _.

Decyzja o sankcjach zapadła w ponad miesiąc po brutalnym stłumienia manifestacji i aresztowania około 600 osób, w tym kandydatów na prezydenta w wyborach 19 grudnia. Szacuje się, że na Białorusi wciąż jest ponad 30 więźniów politycznych.

UE nałożyła sankcje wizowe na Łukaszenkę i 40 innych urzędników po podobnych, choć mniej surowych represjach, które nastąpiły po wyborach w 2006 r. W 2008 roku UE zawiesiła te sankcje wobec 36 osób i wznowiła dialog polityczny z Mińskiem, gdy reżim zwolnił ważnych więźniów politycznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t73835.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;zmienia;front;w;sprawie;bialorusi,176,0,764848.html) Rosja zmienia front w sprawie Białorusi Ławrow: To, co stało się po zamknięciu lokali wyborczych, jest nie do przyjęcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ue;szykuje;sankcje;wobec;rezimu;lukaszenki,55,0,762935.html) UE szykuje sankcje wobec reżimu Łukaszenki Onyszkiewicz: _ Sankcje gospodarcze wobec Białorusi uderzą w społeczeństwo _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t130398.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialoruscy;opozycjonisci;wyszli;z;aresztu,24,0,762648.html) Białoruscy opozycjoniści wyszli z aresztu Były kandydat na prezydenta Uładzimir Niaklajeu i żona innego kandydata mają teraz areszt domowy.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)