Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. Euromajdan zapełnia się zwolennikami Unii

0
Podziel się:

Przed główną sceną na Majdanie zebrał się już spory tłum z flagami i transparentami.

Wczoraj mieszkańcy Kijowa również przyszli na Majdan
Wczoraj mieszkańcy Kijowa również przyszli na Majdan (PAP/EPA)

Od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy osób - w zależności od źródła - przyszło dziś na wiec opozycji na kijowskim Majdanie. Opozycjoniści domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz wcześniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Aktualizacja 12:34

Jest to już 32. dzień protestów na głównym placu stolicy Ukrainy, Majdanie Niepodległości. Wiec rozpoczął się modlitwą, którą odmówili przedstawiciele ukraińskich Kościołów. Po nich na scenie Majdanu mają pojawić się opozycyjni politycy, którzy zapowiedzieli, że ogłoszą plan dalszych działań.

- _ Przyjechaliśmy z Winnicy. Chcieliśmy podtrzymać protestujących na duchu. Mamy ośmiomiesięczną córkę, która została z babcią w domu, a my jesteśmy tu, bo chcemy, żeby dorastała w europejskim kraju. Nie może tak być, że ludzie się boją, bo bije ich milicja _ - mówi para, która dziś znalazła się na Majdanie.

Wczoraj przywódcy opozycji - Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok - wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że celem ich akcji jest przypomnienie władzom, że zgromadzonych na Majdanie ludzi nie należy ignorować.

Demonstracje na Ukrainie rozpoczęły się 21 listopada, kiedy władze zdecydowały, że wstrzymują przygotowania do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE.

Po brutalnym ataku milicji na Majdan Niepodległości nad ranem 30 listopada oraz po zamieszkach w okolicach administracji prezydenckiej w Kijowie 1 grudnia, demonstracje prounijne przerodziły się w wystąpienia antyrządowe.

11 grudnia wojska wewnętrzne MSW i oddziały specjalne milicji Berkut podjęły próbę przejęcia kontroli nad Majdanem, jednak po czterech godzinach przepychanek wycofały się na swoje pozycje.

Wyekwipowani w kaski, pałki i tarcze milicjanci natarli na Majdan w czasie, gdy na Ukrainie składała wizytę szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)