Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. Umowa stowarzyszeniowa już w listopadzie?

0
Podziel się:

- Jest ogromna szansa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - stwierdził Bronisław Komorowski.

Prezydent w Bratysławie
Prezydent w Bratysławie (PAP/Radek Pietruszka)

Jest ogromna szansa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej podczas szczytu państw Europy Środkowej w Bratysławie.

Polski prezydent rozmawiał przed południem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem._ - To było spotkanie, które dodało nadziei, wyznaczyło pewne kierunki zmian i potwierdziło atrakcyjność projektu Europa _ - powiedział Komorowski i zaznaczył, że bardzo wiele zależy od Ukrainy. _ - Ważne jest, z jakim nastawieniem postępy Ukrainy w zakresie przygotowania się do podpisania umów stowarzyszeniowych będą oceniały kraje unijne _ - podkreślił.

Komorowski z uznaniem mówił o postępie Kijowa _ w zakresie wykonania przez Ukrainę decyzji, które warunkują podpisanie umowy _, zastrzegając, że proces ten nie został jeszcze zakończony.

Podkreślił, że istnieją jeszcze _ inne przeszkody natury mniej ustawowej _. Wyraził przy tym nadzieję, że _ Ukraina zdoła je rozwiązać z korzyścią dla siebie, ale także z korzyścią dla UE, bo podpisanie umowy stowarzyszeniowej oznacza przesądzenie o kierunku integrowania się Ukrainy ze światem zachodnim _.

_ - W __ ielki rynek ukraiński będzie działał na tych samych zasadach, co reszta rynku europejskiego, będzie wiec wygodnym i dobrym miejscem do zarabiania pieniędzy i robienia dobrych interesów _.

Do kwestii ukraińskiej na konferencji prasowej odniosła się również prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Podkreśliła, że szanse na podpisanie umowy stowarzyszeniowej _ są, ale nie są one przesądzone _. Nawiązała do sprawy byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Według Grybauskaite sprawa Tymoszenko _ to symbol tego, co dzieje się w związku z traktowaniem opozycji, symbol reform systemu sądownictwa i symbol kwestii istnienia praworządności w kraju _.

Komorowski był przez dziennikarzy pytany o przebieg rozmowy z Grybauskaite w kontekście napięć na linii Polska-Litwa. Odparł, że prezydenci nie powinni komunikować się w takich wrażliwych sprawach za pośrednictwem mediów.

_ - Jestem przekonany, że znaleźliśmy także wspólny pogląd na to, że zwycięstwo Akcji Wyborczej Polaków na Litwie otwiera zupełnie nowy etap w relacjach polsko-litewskich, bo jest silna grupa parlamentarzystów polskich, którzy mogą skutecznie zabiegać o sprawy ważne dla społeczności polskiej na Litwie - dla obywateli Litwy, ale Polaków. Ważne jest, aby i państwa wyciągały z tego jak najdalej idące korzyści. To był główny przekaz _ - dodał Komorowski.

W drugim dniu szczytu środkowoeuropejskiego prezydenci 20 państw rozmawiali na temat przywrócenia trwałego wzrostu i uniknięcia powtórki kryzysu finansowego. Zgodzili się, że konkurencyjność ma decydujące znaczenie dla utrzymania dobrobytu w Europie.

Komorowski podkreślił, że _ konieczne są reformy, głębokie zmiany, zarówno na poziomie gospodarek narodowych, jak i realizowanie projektów regionalnych, które mogłyby przyczyniać się do rozwoju gospodarek krajów w konkretnych regionach _.

Zaznaczył przy tym, że _ konieczne są pogłębione reformy, zmiany zasad funkcjonowania Unii jako całości _.

Prezydenci omawiali także sposoby wzmocnienia współpracy regionalnej między członkami UE a państwami nienależącymi do tej organizacji z obszaru wschodniego sąsiedztwa UE i Bałkanów Zachodnich.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent mówi o nich, jak o wielkim narodzie Zdaniem prezydenta, aby to zbliżenie stało się faktem, konieczna jest aktywność zarówno UE, jak i Ukrainy.
Będą rozmawiać o gospodarce. Prezydent... Prezydent z małżonką udaje się jutro z dwudniową wizytą do Bratysławy na 18. spotkanie prezydentów państw Europy Środkowej, na którym szefowie 20 krajów będą dyskutować o trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej kontynentu.
Ukraina może być spokojna o stosunki z UE Władze Ukrainy uważają, że podpisanie memorandum o przyznaniu ich krajowi statusu obserwatora przy tworzonej przez Rosję Unii Celnej (UC) nie wpłynie na pogłębianie współpracy z UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)