Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundusze unijne pomogą poszkodowanym. Rząd chce dodatkowych pieniędzy

Fundusze unijne pomogą poszkodowanym. Rząd chce dodatkowych pieniędzy

Rząd chce dodatkowych pieniędzy na walkę ze skutkami nawałnic. UE pomoże nam? Fot. Jarosław Kociszewski/Wirtualna Polska
Rząd chce dodatkowych pieniędzy na walkę ze skutkami nawałnic. UE pomoże nam?

Po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, Polska wystąpi do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz - poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Minister odebrał we wtorek raporty nt. aktualnej sytuacji związanej z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym przez nawałnice. W wideokonferencji uczestniczyli wojewodowie oraz komendanci wojewódzcy PSP z trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnych nawałnic.

Na briefingu Błaszczak poinformował, że oszacowano straty w około 50 proc. budynków, które ucierpiały. Podkreślił, że akcja ratunkowa jest skoncentrowana na usuwaniu skutków nawałnic i że pracują komisje, które szacują straty. - Wojewodowie mówili, że w okolicach 50 proc. wskazanych budynków szacunki zostały dokonane. O kwotach jeszcze nie rozmawialiśmy. To jest etap zbyt wstępny - powiedział Błaszczak.

Jak poinformował, do końca wtorku wojewodowie zgłoszą rozszerzenie listy gmin do rozporządzenia, które dotyczy uproszczeń związanych z odbudową budynków, które zostały zniszczone podczas nawałnicy. Dodał, że w środę takie rozporządzenie premier Beata Szydło wyda i podpisze.

- Wszystko jest przygotowane pod względem formalnoprawnym do tego, aby usuwać jak najszybciej skutki nawałnicy - powiedział Błaszczak.

Domy odporne na nawałnice. Jak je budować?

Poinformował, że po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, planowane jest wystąpienie do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz.

- Po zakończeniu szacowania strat, którego czas określiliśmy na koniec sierpnia, wystąpimy o takie wsparcie - powiedział.

Minister pytany, czy planowana jest zmiana ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 2007 r., powiedział, że jej przepisy są analizowane. Zapowiedział, że podczas zaplanowanego na czwartek posiedzenia rządu zaproponuje zmiany prawne zmierzające do tego, aby w sytuacjach kryzysowych była "możliwość dostępu do łączy".

- Jak się okazało, stacje przekaźnikowe pozbawione dostaw energii elektrycznej nie działały, w związku z tym trzeba tu podjąć konkretne działania, żeby tę sytuację naprawić. Jest pomysł, ale o nim powiem na Radzie Ministrów, która odbędzie się już w najbliższy czwartek - powiedział Błaszczak.

- Jeżeli miałbym uwagi, to bardziej są to uwagi skierowane do tych, którzy są odpowiedzialni za organizowanie zespołów, centrów zarządzania kryzysowego na poziomie gmin i powiatów. Nie zawsze to wszystko było przeprowadzane, tak jak przeprowadzane być powinno - dodał.

Komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski poinformował, że na skutek burz PSP wyjeżdżała ponad 26 tys. razy, a udział w interwencjach udział brało blisko 96 tys. strażaków. Komendant mówił, że straż zakończyła już działania ratownicze, ale w województwach, przez które przeszła nawałnica, nadal będą prowadzone prace pomocnicze i takie, które wymagają specjalistycznego sprzętu.

- Niedługo będzie rozpoczęcie roku szkolnego, chcemy, żeby uczniowie byli bezpieczni i w tym celu również dokonamy oględzin budynków, obiektów szkolnych i dróg, przez które przejeżdżają autobusy, które dowożą dzieci - zapowiedział Suski.

Grzegorz Dyjak

ue, pieniądze, dotacje, mswia, nawałnica, funduszu solidarności
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
12345
2017-09-03 15:39
Pieniądze trzeba zarobić a nie żebrać u tych których lekceważycie i poniżacie!!!
12345
2017-09-03 15:37
Pieniądze trzeba zarobić a nie żebrać u tych których poniżacie i lekceważycie!!!
12345
2017-09-03 15:36
Pieniądze trzeba zarobić a nie żebrać od tych których się lekceważy i poniża!!!
Pokaż wszystkie komentarze (24)