Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Unia Europejska zmusiła giganta do ustępstw. Airbnb przestanie wkręcać konsumentów

Unia Europejska zmusiła giganta do ustępstw. Airbnb przestanie wkręcać konsumentów

Vera Jourova stała się postrachem globalnych koncernów Fot. Polaris/East News
Vera Jourova stała się postrachem globalnych koncernów

Airbnb zgodziło się wprowadzić zmiany, po których żaden rezerwujący nie będzie zaskakiwany ostateczną ceną wynajmu. Do ustępstw giganta zmusiła Komisja Europejska.

- Popularność nie może być wymówką dla nieprzestrzegania unijnych przepisów konsumenckich - mówiła w lipcu, gdy Bruksela wzywała Airbnb do zmiany praktyki, Vera Jourova, unijna komisarz ds. konsumentów. Wezwanie było pokłosiem licznych skarg na globalnego pośrednika, który nie prezentował wszystkich kosztów wynajmu pokoju czy mieszkania.

Bruksela zażądała, by po wyszukaniu lokalu i wyborze terminu, cena zawierała wszystkie koszty i opłaty, które należy doliczyć doi ceny podstawowej. Jak np. opłata za sprzątanie

Zobacz: Wynajmij ogródek od sąsiada. W UE hit, w Polsce raczkuje

 

Airbnb przystało na wszystkie żądania Brukseli. Zmiany mają pojawić się we wszystkich wersjach językowych serwisu najpóźniej pod koniec bieżącego rok. Po tym terminie konsumenci powinni jednak bacznie czytać informacje prezentowane przez Airbnb. Urzędnicy KE zgodzili się, by w razie braku możliwości skalkulowania łącznej opłaty, serwis po prostu ostrzegał o tym klienta. Wyraźnie oznaczone mają być także oferty: czy to prywatne mieszkanie czy firmy zajmującej się wynajmem.

- Usługodawcy internetowi zrewolucjonizowali nasze podróże, wyszukiwanie noclegów i korzystanie z czasu wolnego. Ważne jest jednak, aby przestrzegali też przepisów i brali odpowiedzialność w razie wystąpienia problemów. Konsumenci w UE mają jednak swoje prawa również w internecie. Cieszę się, że Airbnb jest gotowe wprowadzić niezbędne zmiany, dzięki czemu konsumenci uzyskają przejrzysty i zrozumiały przegląd cen. Jest to jeden z kroków, których celem jest lepsza ochrona konsumentów w internecie - powiedziała po ogłoszeniu decyzji Jourova.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Książka pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy już w księgarniach. Kto przeczyta, nie da się oszukać

bruksela, rezerwacja, airbnb, komisja europejsla
Czytaj także
Polecane galerie
nanader
2018-09-21 01:41
Jako okazjonalny klient airbnb w pełni popieram. Ceny reklamowane na portalu w tej chwili są nieprawdziwe i powinno się z tym skończyć
Żenada
2018-09-20 19:44
Faktycznie sukces, że szok :/ Teraz wszędzie będzie zapis: "serwis ostrzega klienta, może być drożej".
vsoAG
2018-09-20 17:13
a kiedy zmuszą banki...
Pokaż wszystkie komentarze (5)