Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Unia Europejska zmusiła giganta do ustępstw. Airbnb przestanie wkręcać konsumentów

6
Podziel się:

Airbnb zgodziło się wprowadzić zmiany, po których żaden rezerwujący nie będzie zaskakiwany ostateczną ceną wynajmu. Do ustępstw giganta zmusiła Komisja Europejska.

Vera Jourova stała się postrachem globalnych koncernów
Vera Jourova stała się postrachem globalnych koncernów (Polaris/East News)

- Popularność nie może być wymówką dla nieprzestrzegania unijnych przepisów konsumenckich - mówiła w lipcu, gdy Brukselawzywała Airbnb do zmiany praktyki, Vera Jourova, unijna komisarz ds. konsumentów. Wezwanie było pokłosiem licznych skarg na globalnego pośrednika, który nie prezentował wszystkich kosztów wynajmu pokoju czy mieszkania.

Bruksela zażądała, by po wyszukaniu lokalu i wyborze terminu, cena zawierała wszystkie koszty i opłaty, które należy doliczyć doi ceny podstawowej. Jak np. opłata za sprzątanie

Zobacz: Wynajmij ogródek od sąsiada. W UE hit, w Polsce raczkuje

Airbnb przystało na wszystkie żądania Brukseli. Zmiany mają pojawić się we wszystkich wersjach językowych serwisu najpóźniej pod koniec bieżącego rok. Po tym terminie konsumenci powinni jednak bacznie czytać informacje prezentowane przez Airbnb. Urzędnicy KE zgodzili się, by w razie braku możliwości skalkulowania łącznej opłaty, serwis po prostu ostrzegał o tym klienta. Wyraźnie oznaczone mają być także oferty: czy to prywatne mieszkanie czy firmy zajmującej się wynajmem.

- Usługodawcy internetowi zrewolucjonizowali nasze podróże, wyszukiwanie noclegów i korzystanie z czasu wolnego. Ważne jest jednak, aby przestrzegali też przepisów i brali odpowiedzialność w razie wystąpienia problemów. Konsumenci w UE mają jednak swoje prawa również w internecie. Cieszę się, że Airbnb jest gotowe wprowadzić niezbędne zmiany, dzięki czemu konsumenci uzyskają przejrzysty i zrozumiały przegląd cen. Jest to jeden z kroków, których celem jest lepsza ochrona konsumentów w internecie - powiedziała po ogłoszeniu decyzji Jourova.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Mike delux11
4 lata temu
Powinniście zgłaszać do US jak nie chcą dostarczyć faktury lub paragonu. Sami goście powinni cywilizować ten rynek. Po kilku miesiącach oszuści będą wylapani.
nanader
4 lata temu
Jako okazjonalny klient airbnb w pełni popieram. Ceny reklamowane na portalu w tej chwili są nieprawdziwe i powinno się z tym skończyć
Żenada
4 lata temu
Faktycznie sukces, że szok :/ Teraz wszędzie będzie zapis: "serwis ostrzega klienta, może być drożej".
vsoAG
4 lata temu
a kiedy zmuszą banki...
Marooooooo
4 lata temu
A to ciekawe, bo wg prawa każdy kto wynajmuje całe mieszkanie na krótki termin i ma choćby 2 rezerwację powinen: - Założyć firmę, bo spełnia przesłanki prowadzenia biznesu, a nie najmu prywatego - Płacić normalnie podatki dochodowe, nie ryczałt - Płacić podatek od nieruchomości pod działalność, a nie dla mieszkań To jakim cudem mogą być najemcy prywatni i firmy zajmujące się najmem? aaa pewnie dlatego, że 50% nie płaci w ogóle podatków, 45% płaci ryczałt ,a 99% płaci podatek jak za mieszkanie, a nie jak za działalność, uważając się za prywatne osoby wynajmujące zwykłe mieszkanie.