Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia bankowa - Niemcy traktują ją sceptycznie

0
Podziel się:

- Nie uważamy, by była to odpowiednia droga wyjścia z kryzysu - twierdzi niemiecki minister do spraw europejskich.

Unia bankowa - Niemcy traktują ją sceptycznie
(jonworth-eu/CC/Flickr)

Zgodnie z oczekiwaniami Niemcy sceptycznie zareagowały na propozycję utworzenia ściślejszej unii budżetowej i bankowej. Propozycje reform, które pozwolą Europie wyjść z kryzysu, przedstawił wczoraj przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Dziś rozmawiają na ten temat w Luksemburgu ministrowie do spraw europejskich.

Reformy zaproponowane przez szefa Rady Europejskiej przewidują między innymi stworzenie funduszu oddłużeniowego. Do funduszu włączone byłyby nadwyżki długów publicznych z krajów członkowskich, które później byłyby wspólnie spłacane przez określony czas. To byłby ratunek dla najsłabszych państw, ale kolejne obciążenie dla najbogatszych, takich jak Niemcy. Stąd sceptyczny ton niemieckiego ministra do spraw europejskich.

- _ Nie uważamy, by była to odpowiednia droga wyjścia z kryzysu. Poza tym wciąż brakuje odpowiedniej kontroli _ - powiedział Michael Link.

Według niemieckiego ministra, projekt reform nie zapewnia odpowiedniego, ścisłego nadzoru bankowego. Pozytywnie propozycje ocenił natomiast belgijski minister finansów Didier Reynders.

_ - To bardzo dobry projekt, jeśli zostanie zaakceptowany, może uspokoić sytuację na rynkach finansowych _ - dodał. Reformy zaproponowane przez Hermana Van Rompuy'a będą głównym tematem unijnego szczytu, rozpoczynającego się w czwartek.

Czytaj więcej w Money.pl
MFW wskazał priorytet. To powinna zrobić UE Priorytetem dla strefy euro na drodze ku pełnej unii gospodarczej i walutowej musi być unia bankowa - uznał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Rostowski: Ostrożnie przyglądamy się tej unii - _ Jej głównym zadaniem będzie i musi być zapewnienie stabilności strefy euro _ - powiedział minister finansów.
Sposób na kryzys. Trzeba zmusić banki do... Projekt przepisów o kryzysowym zarządzaniu bankami ma być przedstawiony dzisiaj przez Komisję Europejską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)