Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia energetyczna to integracja połączeń infrastrukturalnych

0
Podziel się:

- Nowa unia energetyczna to zacieśnienie integracji połączeń infrastrukturalnych - powiedział wicepremier Janusz Piechociński.

Unia energetyczna to integracja połączeń infrastrukturalnych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEJRsuKZ

- _ Nowa unia energetyczna to zacieśnienie integracji połączeń infrastrukturalnych _ - powiedział wicepremier Janusz Piechociński, otwierając debatę _ Bezpieczeństwo dostaw ropy i gazu do Polski _.

Jak mówił, węgiel powinien znaleźć się w miksie energetycznym. Należy również przyspieszyć budowę połączeń transgranicznych. Ocenił, że efektywność i racjonalność dostaw surowców wpływa na bezpieczeństwo energetyczne.

Dodał, że Europa miała kilka fal kryzysów energetycznych, po których dopiero z opóźnieniem wyciągnęła wnioski. Głównymi tematami debaty są: źródła zaopatrzenia kraju w surowce energetyczne oraz strategia firm w sytuacji kryzysu.

bEJRsuLb

Celem debaty jest omówienie kierunków importu surowców oraz możliwości ich zmiany, jak również kwestii bezpieczeństwa zaopatrzenia gospodarki i ludności w paliwo i gaz.

W związku z kryzysem ukraińsko-rosyjskim, temat bezpieczeństwa zaopatrzenia Polski w kluczowe surowce energetyczne jest tym bardziej aktualny, że około 60 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi od rosyjskiego Gazpromu, zaś polskie rafinerie ponad 90 proc. potrzebnej ropy kupują w rosyjskich firmach.

Import z Rosji odbywa się drogą lądową. Ropa płynie tzw. północną nitką naftociągu _ Przyjaźń _, ale możliwe są również dostawy statkami do Naftoportu w Gdańsku i dalej rurociągami do rafinerii gdańskiej i płockiej.

Debata organizowana w ramach projektu _ Debaty o gospodarce w PAP _ ma charakter zamknięty. Można ją śledzić online na stronie www.pap.pl. od godz. 9 do 11.

bEJRsuLh
Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk spokojny o dostawy gazu z Rosji _ - Chcę bardzo wyraźnie podkreślić. Podjęliśmy jako Polska gigantyczny wysiłek w ostatnich sześciu latach, inwestycje w bezpieczeństwo gazowe to są miliardy złotych - _ zaznaczył szef rządu.
Energetyka (europejska) już teraz pod naciskiem polityki (Kijów, Moskwa, Krym) Są dni, po których świat nie jest już taki sam. Komentatorzy, politycy i zwykli ludzie wciąż są w szoku po oświadczeniach Rosji i jej prezydenta.
Amnestia dla aktywistów? 9 listopada rosyjski dziennik Izwiestija doniósł, że prezydent Putin przedstawił rosyjskiej Dumie projekt amnestii, która jest planowana na 12 grudnia br. w związku z dwudziestoleciem uchwalenia konstytucji Federacji Rosyjskiej. "
bEJRsuLC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)