Notowania

unia
05.07.2008 12:26

Unia nie chce oddać pieniędzy

Zamiast zwrócić nadwyżkę krajom członkowskim, KE chce dać biednym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

W związku z rosnącymi cenami żywności Komisja Europejska chce przekazać niewykorzystane środki z unijnego budżetu na pomoc dla krajów najbiedniejszych.

Propozycja, którą Bruksela przedstawi w przyszłym tygodniu, może się jednak spotkać ze sprzeciwem unijnych stolic.

Komisarz do spraw rolnictwa nie precyzuje, ile pieniędzy zamierza przeznaczyć na wsparcie dla najuboższych. Mariann Fischer Boel powiedziała jedynie, że chodzi przede wszystkim o niewykorzystane środki z puli na Wspólną Politykę Rolną w tym roku i niewielką część z przyszłorocznego budżetu.

Nieoficjalnie mówi się, że to prawie miliard euro. Jak wyjaśniała unijna komisarz, pieniądze byłyby przekazane na zakup zbóż oraz nawozów i co się z tym wiąże - na poprawę produkcji. Mariann Fischer Boel wyraziła przekonanie, że będzie to dobra inwestycja w rolnictwo w krajach rozwijających się.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **UE i Japonia zaniepokojone drogą żywnością ** ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/ue;i;japonia;zaniepokojone;droga;zywnoscia,181,0,337845.html )
* [ Żywność zdrożała o 40 procent ]( http://news.money.pl/artykul/zywnosc;zdrozala;o;40;procent,118,0,337270.html )
* [ Nadciąga czas drogiego jedzenia ]( http://news.money.pl/artykul/nadciaga;czas;drogiego;jedzenia,91,0,335707.html )

Ta propozycja raczej nie wzbudzi entuzjazmu. Kraje członkowskie mogą zaprotestować, bo to oznacza, że nie dostaną zwrotu z unijnej kasy. Z reguły bowiem niewykorzystane pieniądze wracają do narodowych budżetów unijnych państw.

Tagi: unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz