Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unijny eksport do Korei Płd. wzrósł o 25 procent

0
Podziel się:

- To efekt obowiązującej od dwóch lat umowie o wolnym handlu z tym krajem - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Unijny eksport do Korei Płd. wzrósł o 25 procent
(ec.europa.eu)

Eksport krajów UE do Korei Południowej wzrósł w 2012 roku o ok. 25 proc. (7 mld euro) dzięki obowiązującej od dwóch lat umowie o wolnym handlu z tym krajem - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po piątkowym szczycie UE-Korea Południowa.

_ - Dobrobyt UE zależy także od powodzenia wszystkich dużych gospodarek świata, takich jak Republika Korei i inne państwa wschodnioazjatyckie. Właściwą odpowiedzią na kryzys nie jest protekcjonizm, ale większe otwarcie gospodarki. Umowa o wolnym handlu podpisana przez UE i Południową Koreę dwa lata temu jest przykładem korzyści takiej polityki _ - powiedział Van Rompuy w Brukseli.

_ Eksport z UE wzrósł o 25 proc. w 2012 r. To zachęta do prac nad kolejnymi umowami o wolnym handlu, z Japonią oraz z USA _ - dodał.

Według szefa KE Jose Barroso UE jest obecnie największym zagranicznym inwestorem w Republice Korei. _ Musimy rozwijać nasze relacje, aby w pełni wdrożyć porozumienie o wolnym handlu _ - dodał szef KE.

Pomimo eksportowego boomu europejscy producenci samochodów skarżą się, że Korea Południowa nadal stosuje bariery handlowe, szczególnie pozataryfowe, jak wyśrubowane wymogi techniczne, które utrudniają eksport do tego kraju. Prezydent Republiki Korei Park Geun Hie przyznała, że _ w tej sprawie potrzebne są konsultacje _. _ Jeśli chodzi o wdrażanie umowy o wolnym handlu, to wciąż jest pole do poprawy zarówno po stronie Korei (Południowej), jak i UE _ - powiedziała.

Według danych Eurostatu Korea Południowa jest dziesiątym z największych partnerów handlowych UE. Wartość unijnego eksportu do Korei Płd. wyniosła w zeszłym roku 37,8 mld euro, a importu - 38 mld. Całkowity import z tego kraju do Unii spadł w 2012 r. o 6 proc. W pierwszej połowie 2013 r. UE miała nadwyżkę handlową z Republiką Korei (wartość eksportu wyniosła 18,5 mld euro, a importu - 17,7 mld euro).

W trakcie szczytu w Brukseli parafowano porozumienie, które ułatwi wymianę naukowców pomiędzy Koreą Południową a UE, a także deklarację o pogłębieniu współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

W tym roku przypada 50. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Republiką Korei a UE.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)