Notowania

kryzys strefy euro
27.09.2011 09:39

USA: Obama: świat jest przerażony kryzysem strefy euro

Prezydent USA Barack Obama powiedział wczoraj, że kryzys w strefie euro przeraża świat, a liderzy europgrupy nie starają się mu dostatecznie szybko zaradzić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama powiedział wczoraj, że kryzys w strefie euro _ przeraża świat _, a liderzy europgrupy nie starają się mu dostatecznie szybko zaradzić.

Podnoszenie się amerykańskiej gospodarki z kryzysu odbywa się w tym roku wolniej niż zakładano - powiedział Obama podczas wizyty w Kalifornii. Jego zdaniem, na kondycji kraju źle odbiły się wydarzenia na świecie, jak arabska wiosna, która wywindowała ceny energii i kryzys w strefie euro.

Zdrowie finansów krajów eurogrupy jest poważnym zmartwieniem dla USA. - _ One nie podniosły się jeszcze w pełni z załamania w 2007 roku, ale nigdy też nie stawiły czoła ryzyku, jakie stwarza sytuacja ich sektora bankowego. Teraz pogarsza ją jeszcze to, co dzieje się w Grecji _ - powiedział prezydent.

Obama podkreślił, że wobec kryzysu, który stanowi poważne zmartwienie dla całego świata, działania podjęte przez przywódców strefy euro są zbyt powolne.

Prezydent Obama przebywa na zachodnim wybrzeżu USA, gdzie pomaga Demokratom zdobywać fundusze na kampanię wyborczą w 2012 roku. Sytuacja gospodarcza będzie miała ogromny wpływ na szanse Obamy na reelekcję, a tymczasem kryzys w Europie odczuwalny jest już w Ameryce.

Wprawdzie amerykańskie giełdy podniosły się poniedziałek, po uspokajających komunikatach na temat planu ratowania krajów europejskich, najbardziej zagrożonych wysokim długiem publicznym, ale wartość euro wobec dolara spadła, ponieważ Amerykanie nie są przekonani czy wysiłki eurogrupy w istocie doprowadzą do uzdrowienia sytuacji.

_ - Przed nami są krytyczne dni i tygodnie. Podobne do sytuacji, w której znaleźliśmy się w 2008 roku - powiedział agencji Reutera analityk brokerskiej firmy MF Global Edward Meir - Główna różnica polega na tym, że wtedy upadały banki, a tym razem zbankrutować mogą kraje _ - dodał.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fundusz;ratowania;strefy;euro;ma;byc;silniejszy,49,0,920369.html) Bilion euro na ratowanie Unii? Wzory z USA Eksperci rządowi w Berlinie szukają sposobu na powiększenie siły europejskiego funduszu stabilizacji finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/druga;fala;kryzysu;w;europie;bedzie;wspolny;front,85,0,919893.html) 440 mld euro na walkę z kryzysem. Za mało? Kraje strefy euro _ zrobią wszystko co niezbędne _, by zapobiec kryzysowi i rozwiązać problem zadłużenia publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kotecki;wyjscie;grecji;z;euro;coraz;bardziej;realne,226,0,908002.html) Wyjście Grecji z euro coraz bardziej realne Sam ewentualny proces powinien być przeprowadzony tak, aby nie doszło do zarażenia innych krajów.
Tagi: kryzys strefy euro, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz