Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bohuslav Sobotka: Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie uchodźców

Bohuslav Sobotka: Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie uchodźców

Fot. PAP/EPA

Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców - oświadczył we wtorek Bohuslav Sobotka, premier Czech, po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie.

Bohuslav Sobotka wyraził przekonanie, że zdecydowana większość osób, które przybywają do Europy z południa, to imigranci gospodarczy.

- To nie są ludzie uciekający z powodów politycznych, tylko tacy, którzy chcieliby dostać się do Europy z przyczyn gospodarczych - powiedział czeski premier, który rozmawiał z Orbanem po wtorkowym spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim w Budapeszcie. - Wobec tego system kwotowy nie ma tu rzeczywiście zbyt dużego sensu - stwierdził premier Czech.

- W związku z tym ani Czechy, ani Węgry, ani Polska nie planują zmiany swego stanowiska w tej sprawie i chcemy teraz przedstawić jasne argumenty Komisji Europejskiej - powiedział. Dodał, że Słowacja zapewniła o poparciu stanowiska pozostałych państw V4 w tej sprawie.

Komisja Europejska w czerwcu formalnie wszczęła procedurę w związku z niewywiązywaniem się przez Polskę, Czechy i Węgry ze zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Kraje te mają miesiąc na wystosowanie odpowiedzi do KE.

Zobacz też film o skali napływu uchodźców:

Sobotka powiedział, że rozmawiał z Orbanem o przyszłej współpracy Grupy Wyszehradzkiej.

- Jesteśmy przekonani, że taka forma współpracy regionalnej ma wielką przyszłość i powinniśmy szukać dalszych okazji i możliwości prowadzących do wzmocnienia współpracy gospodarczej - zapewnił.

Taką okazją może być - według niego - wspólny wysiłek na rzecz wspierania eksportu na rynkach trzecich. Przypomniał w tym kontekście, że liderzy V4 spotkali się nie tylko z prezydentem Egiptu, ale za czeskiej prezydencji także z przedstawicielami Korei Południowej, a wkrótce odbędzie się spotkanie z premierem Izraela.

Sobotka dodał, że rozmawiał z Orbanem również o współpracy w przemyśle obronnym. Zaznaczył, że w interesie Czech leży, by czeskie firmy tego sektora mogły dostarczać swą produkcję na Węgry.

W spotkaniu szefów rządów V4 z Sisim wzięła udział m.in. premier Beata Szydło, która podkreśliła, że Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji.

Przed spotkaniem z prezydentem Egiptu szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się we własnym gronie. Spotkanie z Sisim było pierwszym zorganizowanym przez węgierską prezydencję w ramach współpracy V4. Węgry objęły przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca.

węgry, czechy, polityka, uchodźcy, świat
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
polak
2017-09-17 18:32
Jak niemka zapraszał emigrantów , czy pytała o zdanie Polski.Jej działanie doprowadziło do zamachów, a teraz chce aby wszyscy pod jej dyktando przyjmowali emigrantów , poszła won.
polak
2017-09-17 18:32
Jak niemka zapraszał emigrantów , czy pytała o zdanie Polski.Jej działanie doprowadziło do zamachów, a teraz chce aby wszyscy pod jej dyktando przyjmowali emigrantów , poszła won.
BIA2ŁY1
2017-07-06 20:45
I tak trzymać !
Pokaż wszystkie komentarze (25)