Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grecja
13.05.2010 07:37

W Grecji będzie kolejny strajk generalny

Około 2 tys. Greków demonstrowało przed parlamentem przeciwko oszczędnościom budżetowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Około 2 tys. Greków demonstrowało przed parlamentem w Atenach przeciwko ograniczaniu wydatków budżetowych i wzrostowi podatków po przyznaniu zadłużonemu krajowi pomocy w wysokości 110 mld euro przez UE i MFW. *

Demonstranci, którzy zebrali się na apel związków zawodowych, zapowiedzieli 24-godzinny strajk generalny w kraju na 20 maja.

Uczestnicy demonstracji nieśli plakaty z hasłami: _ Anulować natychmiast umowę z MFW-UE _, _ Jeśli nie zareagujemy, zdechniemy z głodu _, _ Precz z dyktaturą rynków _.

Według sondaży - mimo demonstracji- 55 procent Greków akceptuje drastyczne cięcia budżetowe, wymagane przez Unię i MFW.
Plan oszczędnościowy rządu, obejmujący sektor budżetowy, wyprowadził na ulice 5 maja ponad 50 tysięcy demonstrantów; niemal cały kraj paraliżowały strajki. Wskutek podpalenia banku w Atenach zginęło 5 maja troje jego pracowników. Były to pierwsze ofiary śmiertelne demonstracji w Grecji od niemal 20 lat.

W środę Grecja otrzymała z MFW 5,5 mld euro, a w przyszłym tygodniu przekazana jej będzie kwota 14,5 mld euro z Unii Europejskiej. Pogrążony w długach kraj ma otrzymać międzynarodową pomoc finansową w wysokości 110 mld euro.

W zamian za wsparcie musi wprowadzić plan oszczędnościowy przewidujący m.in. znaczne cięcia emerytur i podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Z ogłoszonych w środę danych wynika, że grecka gospodarka skurczyła się w I kwartale 2010 roku o 0,8 procent w stosunku do tego samego okresu 2009 roku. Według ekspertów spodziewano się gorszych wyników, lecz panuje opinia, że następne dwa kwartały będą trudniejsze, gdyż z powodu zmniejszonych zarobków zmniejszą się wpływy budżetowe.

Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz