Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Portugalii z konsumpcją nigdy nie było tak źle

0
Podziel się:

Kraj notuje rekordowy spadek konsumpcji. To skutek kryzysu i cięć budżetowych przeprowadzanych przez rząd w Lizbonie.

W Portugalii z konsumpcją nigdy nie było tak źle
(Morgaine/CC/Flickr)

Portugalia notuje rekordowy spadek konsumpcji. To skutek kryzysu i cięć budżetowych przeprowadzanych przez rząd w Lizbonie. Kraj dotkliwie odczuwa też zmniejszenie unijnych dopłat na dożywianie najbiedniejszych. Otrzyma dziesięć razy mniej środków niż dotychczas.

Jeszcze nigdy w Portugalii nie zanotowano tak drastycznego spadku konsumpcji. We wrześniu była ona o 4,4 procent niższa niż w sierpniu. Tak gwałtownego obniżenia tego wskaźnika nie obserwowano co najmniej od 1978 roku, czyli od rozpoczęcia pomiarów poziomu konsumpcji.

Lepiej było nawet pod koniec lat 70. i na początku 80., czyli w okresie, gdy Portugalia była pogrążona w recesji i musiała prosić o interwencję Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Negatywna tendencja utrzymuje się nieprzerwanie od maja zeszłego roku. Już sierpień tego roku był rekordowy pod względem spadku konsumpcji. Portugalczycy niechętnie wydają pieniądze, bo boją się o swoją przyszłość, zwłaszcza w kontekście ostrych cięć budżetowych - zarówno tych już wprowadzonych, jak i dopiero zapowiadanych przez rząd.

Portugalczycy dotkliwie odczuwają też zmniejszenie unijnych dopłat na dożywianie najbiedniejszych. Otrzymają dziesięć razy mniej środków niż dotychczas. Do tej pory Portugalia dostawała z unijnego programu dożywiania 40 milionów euro. Teraz otrzyma zaledwie 4 miliony. Oznacza to, że 400 tysięcy osób dostanie znacznie mniejsze wsparcie lub nie dostanie go w ogóle. Sytuacja jest tym poważniejsza, że przez kryzys i cięcia budżetowe w ostatnich miesiącach coraz więcej rodzin musi korzystać z zapomóg i dopłat na zakup jedzenia.

Nie tylko Portugalia odczuje drastyczną redukcję unijnego programu dożywiania. Wcześniej na pomoc dla najbiedniejszych w całej Wspólnocie przeznaczono ponad 600 milionów euro, obecnie jedynie 113 milionów, które trzeba podzielić między wszystkie kraje członkowskie.

O kryzysie w Portugalii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;ekonomisci;krytykuja;budzet,14,0,939278.html) W Portugalii tną jak leci. "Zabiją klasę średnią" Założenia budżetowe rządu Pedra Passosa Coelho na przyszły rok obiektem krytyki ze strony ekonomistów w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t153572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;portugalii;zaostrza;rezim;budzetowy;na;2012;r;,141,0,883085.html) Zetną 4 mld euro w kryzysowym budżecie Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t175877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;zgody;w;sprawie;ratowania;europy;politycy;ujawniaja;co;myslia,147,0,946323.html) Bez zgody w sprawie ratowania Europy? To negocjacje ostatniej szansy w sprawie pomocy dla bankrutującej Grecji i zagrożonych banków. Premier Donald Tusk oraz unijni decydenci mówią jednak, że....
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)