Notowania

kryzys na węgrzech
01.01.2012 19:27

Węgrzy wprowadzili najwyższy VAT w UE

Podwyżkę podatku od towarów i usług jako remedium na łatanie budżetu poparła Komisja Europejska. Prognozy są jednak złe, bo wzrośnie...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*1 stycznia na Węgrzech weszła w życie ustawa przeforsowana przez premiera Wiktora Orbana, na mocy której w kraju obowiązywać będzie najwyższy w UE podatek VAT wynoszący 27 proc. Podwyżka VAT ma załatać dziury w węgierskim budżecie - wyjaśnia AFP. *

Niezmieniony pozostaje podatek VAT na podstawowe produkty żywnościowe (18 proc.), tak jak stawka obowiązująca na prasę i książki (5 proc.). Podwyżkę podatku od towarów i usług poparła Komisja Europejska.

Ta najnowsza podwyżka VAT, którą w 2011 roku poprzedziło wprowadzenie w życie całej serii nowych lub podniesionych podatków, _ pociągnie za sobą znaczący wzrost inflacji _, aż do 5 proc. w 2012 roku - prognozuje bank centralny Węgier (MNB).

Agencje Moody's oraz Standard & Poor's obniżyły rating węgierskich obligacji do poziomu śmieciowego i inwestorzy domagają się teraz od rządu podniesienia do dziewięciu procent oprocentowania obligacji, podczas gdy forint stracił 20 procent na wartości w stosunku do euro. Premier Orban chce zatem za wszelką cenę wprowadzić w życie ambitny plan redukcji deficytu budżetowego w 2012 roku do poziomu 2,5 proc. węgierskiego PKB - pisze AFP.

O kłopotach ekonomicznych Węgier czytaj w Money.pl
Będzie porozumienie z MFW, ale dopiero w... JP Morgan ocenia, że dojdzie do porozumienia w sprawie wyasygnowania dla Węgier awaryjnego pakietu osłonowego w II kwartale 2012 r.
Tym głosowaniem sprzeciwili się całej Unii Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zwrócił się do premiera Węgier Viktora Orbana o wycofanie dwóch ustaw.
Rating Węgier w dół. Ma być jeszcze gorzej Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła wiarygodność kredytową Budapesztu. Zobacz, dlaczego.
Tagi: kryzys na węgrzech, vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz