Notowania

węgry
15.01.2011 08:00

Węgrzy wyszli na ulice. Bronią mediów

10 tysięcy ludzi demonstrowało przed gmachem parlamentu przeciwko ustawie medialnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Około 10 tysięcy ludzi demonstrowało wieczorem przed gmachem parlamentu w Budapeszcie przeciwko kontrowersyjnej ustawie medialnej. Do demonstracji wezwano za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

Aktorka Dorka Gryllus odczytała deklarację z żądaniem zasadniczych zmian w ustawie medialnej. Robert Foelkel, jeden z uczestników demonstracji, aktywny na Facebooku, oświadczył: _ - Zostały dziś położone podwaliny ruchu obywatelskiego, jakiego tutaj jeszcze nie było. Ruchu, obok którego władza nie może przejść obojętnie, którego nie może już ignorować _.

Węgierski rząd broni ustawy. Europa przed nią przestrzega:

*Zorganizowaną na Facebooku *inicjatywę obrony wolności prasy na Węgrzech poparło dotychczas 71 tys. użytkowników tego portalu.
Ustawa medialna, która weszła na Węgrzech w życie 1 stycznia, powołuje wpływową Radę ds. Mediów, która ma prawo wymierzać mediom surowe kary za _ niewyważone _ publikacje. Kary te mogą wynosić do 200 mln forintów (700 tys. euro) w przypadku mediów elektronicznych i 25 mln forintów (89 tys. euro) w przypadku dzienników lub publikacji internetowych. Wszyscy członkowie Rady (pięć osób) są członkami partii rządzącej Fidesz.

Węgry, które 1 stycznia objęły przewodnictwo w UE, były z powodu ustawy medialnej ostro krytykowane przez Niemcy, Wielka Brytanię i Francję. Budapeszt argumentuje, że ustawa jest zgodna ze wszystkimi normami unijnymi, ale nie wyklucza wprowadzenia zmian, jeśli Komisja Europejska stwierdzi, że narusza ona unijne standardy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t129099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/wegry;stanowcze;porzadek;w;mediach;musi;byc,209,0,753617.html) Węgry stanowcze: Porządek w mediach musi być Prezydent Pal Schmitt oświadczył, że jego kraj utrzyma kontrowersyjną ustawę medialną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wegrzy;beda;tlumaczyc;sie;przed;unia,143,0,747663.html) Węgrzy będą tłumaczyć się przed Unią Mają konsultować z kolegium KE kształt kontrowersyjnej ustawy medialnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t96058.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wielkie;koncerny;prosza;o;ukaranie;wegier,230,0,746726.html) Wielkie koncerny proszą o ukaranie Węgier Trzynaście firm zarzuca Budapesztowi działania sprzeczne z wolną konkurencją.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz