Notowania

Wielka Brytania nie rezygnuje z finansowania projektów pokojowych. May zapowiada negocjacje z UE

Wielka Brytania rozważy po Brexicie możliwość finansowania projektów promujących pokój w Irlandii Północnej pieniędzmi z własnej kasy - powiedziała premier Theresa May. Na razie są to pieniądze unijne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS/Dylan Martinez)
Theresa May, premier Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania rozważy zastąpienie po Brexicie środkami z własnej kasy dotychczasowego unijnego finansowania projektów promujących pokój w Irlandii Północnej - poinformowała brytyjska premier Theresa May w artykule na łamach dziennika "Irish News".

Od połowy lat 90. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przekazał ponad 1,5 mld euro na program PEACE, czyli projekty promujące pokój w Irlandii Północnej i w przygranicznych hrabstwach Irlandii.

Theresa May, brytyjska premier, zapewniła w artykule w dzienniku "Irish News", że chce, by unijne finansowanie na rzecz wspierania ofiar konfliktu północnoirlandzkiego i grup ogólnowspólnotowych zostało utrzymane na obecnym poziomie co najmniej do końca obecnego programu w 2020 roku. Rok wcześniej, z końcem marca 2019 roku, mija ostateczny termin zakończenia procesu Brexitu.

- Potem będziemy chcieli pójść dalej i zbadać możliwy program finansowania projektów pokojowych po naszym wyjściu z UE - dodała May.

Jak podkreśliła, szczegóły zostaną uzgodnione między UE a rządami Wielkiej Brytanii i Irlandii.

- Jednak zawsze mówiłam, że w ramach głębokiego i specjalnego partnerstwa, jakie chcę wynegocjować między Wielką Brytanią a UE, mogą istnieć konkretne i cenne programy unijne, którym chcemy zapewnić dalsze finansowanie - zaznaczyła May, dodając, że jednym z takich programów jest właśnie finansowanie projektów pokojowych w Irlandii Północnej.

Wcześniej rząd brytyjski zapowiedział, że zapewni finansowanie dla obecnej edycji programu PEACE do jego planowanego końca w 2020 roku.

Konflikt między irlandzkimi nacjonalistami a brytyjskimi unionistami w Irlandii Północnej w latach 1968-1998 spowodował śmierć ok. 3,6 tys. osób. Kres przemocy położyło tzw. porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku.

Zgodnie z wynikami zeszłorocznego referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej, Wielka Brytania rozpoczęła proces Brexitu w marcu 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Tagi: świat, irlandia, rząd, dyplomacja, organizacje, brexit, irlandia północna, ue, wielka brytania, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-08-2017

ZniesmaczonyWszystkie takie projekty to jest tylko skok na kasę. . Tfu

17-08-2017

lhlTak zmieniac zeby niczego nie zmienic. Oto dewiza tej masonki.

22-08-2017

Gośćani grosza więcej i WYPAD!

Rozwiń komentarze (3)