Notowania

kryzys w portugalii
12.11.2012 17:22

Wizyta Angeli Merkel w Portugalii. Chaos komunikacyjny i protesty

Drogi dojazdowe do dzielnicy Belem, gdzie znajduje się m.in. siedziba prezydenta, zostały zamknięte przez policję w obawie przed zajściami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Portugalii doprowadziła do chaosu komunikacyjnego w Lizbonie. Drogi dojazdowe do dzielnicy Belem, gdzie znajduje się m.in. siedziba prezydenta, zostały zamknięte przez policję w obawie przed zajściami.

Kilka tysięcy Portugalczyków wyszło po południu na ulice Lizbony w proteście przeciwko wizycie szefowej niemieckiego rządu, oskarżanej o forsowanie polityki drastycznych cięć budżetowych w zadłużonych krajach UE. Uczestnicy demonstracji skandują antyniemieckie i antyunijne hasła. Część manifestantów pojawiła się przed pałacem prezydenckim z transparentami w języku niemieckim i angielskim: _ Chcemy sprawiedliwej Unii _, _ Wracaj do piekła _, _ Merkel, wynoś się stąd! _.

Dojazdów do dzielnicy Belem, gdzie znajduje się też budynek Centrum Kultury, w którym odbędzie się spotkanie Angeli Merkel z premierem Pedro Passosem Coelho oraz przedsiębiorcami z Portugalii i Niemiec, strzeże grupa kilkuset funkcjonariuszy policji. Zamknięto też kilka dróg w centrum stolicy, gdzie wieczorem mają się odbyć kolejne manifestacje.

Władzom udało się usunąć napis _ Hitlerze, wracaj do domu! _ z bramy prowadzącej do fortu Sao Juliao da Barra, w którym kanclerz zjadła obiad w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Portugalii. Hasło namalowali w poniedziałek rano nieznani sprawcy.

Protesty przeciwko obecności kanclerz Niemiec mają się odbyć w poniedziałek także w kilku innych miastach Portugalii. Pierwszy poza Lizboną rozpoczął się w Porto pod hasłem _ Odrzucenie umowy z trojką jest koniecznością _.

Głównym inicjatorem manifestacji przeciwko wizycie Merkel w Portugalii jest największy lewicowy związek zawodowy CGTP oraz ruch społeczny _ Na pohybel trojce _, który 15 października w całym kraju zorganizował wielotysięczne manifestacje przeciwko rządowi i realizowanej przezeń umowie zewnętrznej. W podpisanej w maju 2011 r. umowie z trojką, czyli Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym, Portugalia zobowiązała się do realizacji surowego programu oszczędnościowego w zamian za pożyczkę w wysokości 78 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Kamienie i petardy za korzystanie z bankomatu W proteście zorganizowanym przez największą lewicową centralę związków zawodowych CGTP, brało udział łącznie kilkanaście tysięcy osób.
Wygwizdali Coelho. Tłumy przed uniwersytetem Gdy Passos Coelho przybył po południu pod uniwersytet, gdzie odbywała się uroczystości z okazji stulecia uczelni, powitały go gwizdy i złowrogie okrzyki.
Dziś kluczowe głosowanie dla przyszłości Grecji Opozycja i związki zawodowe ponownie wyległy w proteście na ulice Aten. W parlamencie ważą się losy...
Tagi: kryzys w portugalii, angela merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne