Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lenin
16.08.2014 07:32

Władze Berlina nie chcą głowy Lenina

19-metrowy pomnik został po zjednoczeniu Niemiec pocięty na 129 kawałków i zakopany w lesie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(majorbonnet/CC/Flickr)

Wykonana z granitu głowa Lenina, będąca częścią zlikwidowanego po upadku NRD monumentalnego pomnika wodza rosyjskiej rewolucji, miała być ozdobą wystawy ilustrującej podejście Niemców do przeszłości. Władze Berlina nie zgodziły się na wystawienie eksponatu.

19-metrowy pomnik, który do 1991 roku znajdował się we wschodniej dzielnicy miasta Friedrichshain, został po zjednoczeniu Niemiec pocięty na 129 kawałków i zakopany w lesie - napisał wczoraj dziennik _ Berliner Zeitung _.

Autorzy planowanej wystawy o traktowaniu przez Niemców pomników w okresach politycznych przełomów postanowili odkopać ważący trzy i pół tony fragment monumentu i pokazać go jak przykład ilustrujący problem. Rząd Berlina, który - jak twierdzą organizatorzy - od początku znał program wystawy i akceptował go - zaprotestował przeciwko wystawieniu głowy wodza rewolucji.

Główny konserwator zabytków Joerg Haspel powiedział, że pomnik Lenina powinien być - jeżeli już - pokazany w całości. _ Nie możemy oddzielać głowy od reszty ciała _ - wyjaśnił urzędnik odmowna decyzję. Dodał, że nie sposób odnaleźć poszczególnych części zakopanego pomnika. Finansowe i techniczne środki, jakimi dysponują organizatorzy wystawy - nie wystarczą, aby odnaleźć spoczywający w ziemi pomnik - twierdzi konserwator.

Organizatorzy wystawy, która od wiosny przyszłego roku ma być czynna w byłej twierdzy Spandau, nie kryją rozczarowania. _ Jestem bardzo zawiedziona tym, że nie będziemy mogli pokazać głównego eksponatu _ - powiedziała szefowa referatu kultury dzielnicy Spandau - Andrea Theissen. Głowa Lenina miała być jednym ze 100 przykładów pomników z czasów Cesarstwa, Republiki Weimarskiej, III Rzeszy oraz NRD - zlikwidowanych i skazanych na zapomnienie po każdorazowej zmianie władzy. Organizatorzy przypuszczają, że decyzja berlińskiego rządu podyktowana została motywami politycznymi.

Odsłonięty w 1970 roku pomnik Lenina powstał z inicjatywy biura politycznego Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED). Po zjednoczeniu kraju radni dzielnicy Friedrichshain postanowili o likwidacji monumentu. Plac Lenina przemianowano na plac ONZ. Mieszkańcy dzielnicy protestowali bezskutecznie przeciwko zniszczeniu pomnika.

Czytaj więcej w Money.pl
Zarzucają Merkel brak odwagi w polityce Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU Michael Fuchs domaga się nowej polityki gospodarczej.
Setki tysięcy ludzi wyszło na ulice Berlina Parady znane jako Christopher Street Day organizowane są dla upamiętnienia wydarzeń z 27 czerwca 1969 roku.
Cesarzowa Europy głównym atutem CDU Angela Merkel cieszy się w Niemczech niesłabnącą popularnością i uważana jest za gwarancję powodzenia w każdej walce wyborczej.
Tagi: lenin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz