Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy po kolejnym obniżeniu ratingu. "Wszystko przez niepewność w strefie euro"

0
Podziel się:

Tak posunięcie agencji Fitch skomentował szef włoskiego banku centralnego.

Włochy po kolejnym obniżeniu ratingu. "Wszystko przez niepewność w strefie euro"
(euthman/CC/Flickr)

**Agencja Fitch obniżyła rating Włoch z AA- do A+, z negatywną perspektywą długoterminową. Fitch obniżył też o dwa poziomy, do AA-, rating Hiszpanii, wskazując na takie zagrożenia jak powolny wzrost gospodarczy i wysokie zadłużenie.

W przypadku Włoch Fitch jako podstawę obniżenia ratingu podał wysoki dług publiczny i powolny wzrost gospodarczy oraz podkreślił, że uzdrowienie sytuacji finansowej i odzyskanie zaufania inwestorów wymaga _ technicznie i politycznie skomplikowanego _ rozwiązania.

Fitch uznał, że mało zdecydowana pierwsza reakcja rządu włoskiego na kryzys doprowadziła do spadku zaufania rynków.

W ostatnich dniach rating Włoch obniżyły także dwie inne agencje: Standard&Poor's i Moody's. **W wydanym wczoraj komunikacie Kancelaria Premiera Włoch oświadczyła, że _ decyzja agencji ratingowej Fitch była już zapowiadana i różni się od innych ocen _.

_ - Oceny są przede wszystkim odzwierciedleniem klimatu niepewności w strefie euro. Podkreśliła to sama agencja Fitch w swoim komunikacie _ - stwierdził rząd premiera Silvio Berlusconiego.

_ - Jeśli chodzi o Włochy, agencja docenia wysiłek uzdrowienia finansów i uznaje za osiągalne cele dotyczące deficytu budżetowego _ - zaznaczył centroprawicowy gabinet. Przypomniał następnie: _ Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy już wypowiedziały się przychylnie na temat włoskiego programu oszczędnościowego, określonego jako będący w stanie doprowadzić do zrównoważenia finansów publicznych w zaplanowanym czasie _. Rząd Berlusconiego zamierza osiągnąć ten cel w 2013 roku.

W reakcji na obniżenie ratingu Włoch już przez trzecią agencję w ciągu niespełna trzech tygodni dyrektor generalny włoskiego banku centralnego Fabio Saccomanni powiedział zaś w Mediolanie: _ te agencje działają trochę jak stado . -Dzisiejsze obniżenie ratingu nie jest nowym elementem _ - dodał szef narodowego banku włoskiego.

O ratingu Włoch czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;i;hiszpania;znow;z;nizszym;ratingiem;przez;dlugi,246,0,931830.html) Znów obniżyli rating Włochom i Hiszpanii Agencja Fitch obniżyła rating Włoch z AA- do A+, a Hiszpanii aż o dwa poziomy, do AA-.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t113221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;wloch;w;dol;berlusconi;idziemy;do;przodu,81,0,925777.html) To już drugi policzek dla Włoch. Ryzyko jest coraz większe Zaufanie rynków do Włoch jest bardzo nadwyrężone - oświadczyła agencja Moody's.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t112338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/agencja;standard;;poors;obnizyla;rating;wloch,98,0,916834.html) Agencja S&P: Rząd Włoch niewiele może, obniżamy! Berlusconi się broni Obniżenie ratingu może skutkować wyższymi odsetkami od nowych kredytów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)