Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys strefy euro
15.11.2011 20:32

Włoskie obligacje drożeją, Francja zagrożona kryzysem

Oprocentowanie włoskich obligacji znów przekroczyło krytyczny poziom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Psdphotography/iStockphoto)

Oprocentowanie włoskich obligacji przekroczyło dzisiaj krytyczny poziom 7 proc. Poprzez francuskie banki, które są największymi wierzycielami Italii, kryzys przenosi się do Paryża. Europejski Bank Centralny przewiduje _ łagodną _ recesję w strefie euro.

Inwestorzy obawiają się, że Francja, druga największa gospodarka strefy euro, będzie kolejną ofiarą kryzysu finansowego. Francuskie papiery znalazły się dziś _ pod ostrzałem _ na światowych rynkach - pisze Reuters.

Oprocentowanie 10-letnich obligacji francuskich wzrosło o 50 punktów bazowych w minionym tygodniu. Spread między uznawanymi za bezpieczne papierami dłużnymi Niemiec a obligacjami Francji osiągnął najwyższy poziom w historii euro - podkreśla Reuters.

Również oprocentowanie takich samych obligacji Włoch wróciło do alarmującego poziomu ponad 7 proc., który papiery włoskie osiągnęły już na krótko w minionym tygodniu. Jest to - jak podkreśla Reuters - koszt długu, który dla Italii jest na dłuższą metę _ nie do wytrzymania _. Szef EBC Mario Draghi przewiduje, że unię walutową czeka pod koniec roku _ łagodna recesja _.

Tymczasem główny doradca ekonomiczny prezydenta USA Baracka Obamy Alan Krueger stwierdził, że dla Białego Domu _ Europa jest zdecydowanie kolosalnym zmartwieniem _. Dodał, że w sprawie kryzysu strefy euro należy _ działać szybko, ponieważ jest to zagrożenie nie tylko dla Europy i USA, ale też całego świata _.

Czytaj więcej o trudnej sytuacji w Europie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t154097.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wall;street;w;dol;inwestorzy;boja;sie;o;wlochy,162,0,966562.html) Wall Street w dół. Inwestorzy boją się o Włochy Podczas poniedziałkowej sesji na nowojorskiej giełdzie do głosu doszli sprzedający akcje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t188768.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lagarde;fundusz;monitoruje;i;czeka;na;stabilizacje,2,0,963330.html) Nikt nic nie wie. Lagarde monitoruje i czeka Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oświadczyła, że we Włoszech i w Grecji konieczne jest wyklarowanie sytuacji politycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t112338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;upadna;przekroczono;wazny;prog,39,0,962343.html) Włochy upadną? Przekroczono ważny próg Na wieść o oprocentowaniu włoskich obligacji na europejskich parkietach zapanował strach.
Tagi: kryzys strefy euro, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz