Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Mocne słowa Jaceniuka

0
Podziel się:

Premier Ukrainy zarzucił Zachodowi, że ze strachu przed Rosją ma obiekcje wobec przyjęcia Ukrainy do NATO.

Wojna na Ukrainie. Mocne słowa Jaceniuka
(PAP/EPA)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w wywiadzie dla _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ zarzucił Zachodowi, że ze strachu przed Rosją ma obiekcje wobec przyjęcia Ukrainy do NATO. Powiedział też, że Ukrainie potrzebny jest _ wielki pakiet pomocowy _.

Powodem zastrzeżeń Zachodu dotyczących przyjęcia Ukrainy do NATO jest _ chęć załagodzenia sporu (z Rosją), a może nawet nie tyle załagodzenia, co przytłumienia agresywnego tonu Rosji _ - powiedział Jaceniuk. Zachód chce zapobiec sytuacji, w której Rosja posłuży się sprawą NATO jako pretekstem do dalszej interwencji przeciwko Ukrainie - wyjaśnił, dodając, że właśnie z tego powodu niektórzy zachodni politycy _ nie są szczęśliwi, gdy chodzi o perspektywę członkostwa (Ukrainy) w Sojuszu _.

_ - Na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 roku Sojusz jasno postanowił, że Ukraina stanie się członkiem (Sojuszu) _ - przypomniał premier. Nie ma tutaj żadnej zmiany - dodał. Jak zaznaczył, Ukraina musi obecnie przeprowadzić reformy, by spełnić kryteria członkostwa. Następnie przeprowadzone zostanie referendum. _ Dopiero potem Ukraina będzie się ubiegać o miejsce (w NATO) _ - wyjaśnił Jaceniuk.

Premier przyznał, że proces ten może potrwać wiele lat. _ - Nie chodzi jednak tylko o Ukrainę. Im bezpieczniejsza jest Ukraina, tym bezpieczniejsza będzie Europa _ - powiedział. Jego zdaniem perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO jest inwestycją w bezpieczeństwo całej Europy.

Jaceniuk wyjaśnił, że jego kraj potrzebuje pomocy wojskowej, aby _ odstraszyć sterowanych przez Rosję terrorystów _. Nie prowadzimy operacji ofensywnych - zapewnił. Według niego działania prowadzone przez ukraińską armię służą globalnemu bezpieczeństwu. _ - Kto wie, w jakim miejscu pojawią się później wyszkoleni w Czeczenii terroryści. W Paryżu? W Berlinie? We wschodniej Ukrainie znajdują się obozy szkoleniowe i broń. (Terroryści) będą szukać nowych celów - nie tylko u nas (na Ukrainie) _ - powiedział ukraiński premier.

Jaceniuk podkreślił, że _ aby przeżyć _ jego kraj potrzebuje _ wielkiego pakietu pomocowego _. Wskazał na liczne trudności gospodarcze, w tym spadek PKB o 7 proc. Wymienił szereg osiągnięć swego rządu, między innymi wzrost wpływów z podatków o 5 proc. w 2014 r. Nie potwierdził informacji dziennika _ Financial Times _, że Ukraina chce oprócz obiecanych przez MFW 17 mld dolarów dodatkowo 15 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Gorsza sytuacja w Donbasie. Nie ma rozejmu Z opublikowanego w przeddzień raportu wynika, że w dniach 4-5 stycznia odnotowano 69 przypadków naruszenia rozejmu.
Tylu Ukraińców chciałoby połączenia z Rosją Jedynie 3 proc. Ukraińców chciałoby połączenia kraju z Moskwą.
Ukraina: Przybyło 300 rosyjskich żołnierzy Według ukraińskiego centrum prasowego operacji antyterrorystycznej, liczba incydentów w ciągu ostatniej doby wzrosła.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)