Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wolny handel USA z UE. "Oczekujemy wyjaśnień w sprawie szpiegostwa"

0
Podziel się:

- Mamy problem i trzeba o nim rozmawiać. Czekamy na szczere wyjaśnienia ze strony amerykańskiej - powiedział unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Wolny handel USA z UE. "Oczekujemy wyjaśnień w sprawie szpiegostwa"
(ec.europa.eu)

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier (na zdj.) ponowił wczoraj w Waszyngtonie apele do USA o wyjaśnienia w sprawie amerykańskich programów szpiegowskich w Europie. To konieczne, by odbudować wzajemne zaufanie niezbędne przy negocjacjach o wolnym handlu USA-UE.

- _ Im wcześniej uzyskamy satysfakcjonującą odpowiedź od USA w sprawie tego szpiegostwa, a być może także zmianę ich stanowiska, tym szybciej odbudujemy wzajemne zaufanie i będzie lepiej dla nas wszystkich, w tym dla negocjacji nowego porozumienia handlowego TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne) _ - powiedział dziennikarzom Barnier w Waszyngtonie, gdzie spotkał się m.in. z ministrem finansów Jackiem Lew i przedstawicielem USA ds. handlu Michaelem Fromanem.

W ubiegłym miesiącu były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden ujawnił istnienie prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilacji elektronicznej, która rzekomo obejmuje też obiekty w UE i krajach sojuszniczych Stanów Zjednoczonych. Informacje te wywołały wiele oburzenia w stolicach UE i o mało co nie zablokowały startu w ubiegłym tygodniu negocjacji TTIP. Ostatecznie uzgodniono jednak, że temu tematowi będą poświęcone osobne, prowadzone równolegle na najwyższym szczeblu rozmowy.

- _ Mamy problem i trzeba o nim rozmawiać. Czekamy na jasne, przejrzyste, szczere wyjaśnienia ze strony amerykańskiej _ - powiedział Barnier.

W związku ze sprawą NSA i jej programami inwigilacji w Waszyngtonie Barniera powitał żart. Tuż przed zabraniem przez niego głosu w prestiżowym think tanku Brookings Institution, na mównicy ktoś zostawił kartonik z logo NSA i napisem: _ NSA z góry z uznaniem przyjmuje przemówienie komisarza Barniera (bo czytaliśmy już jego wszystkie maile) _.

Rząd USA jak dotąd nie udzielił UE odpowiedzi w sprawie programów. - _ Nie będziemy czekać w nieskończoność _ - zastrzegł Barnier. Podkreślił też, że strona unijna nie jest naiwna. - _ Wielką naiwnością byłoby wierzyć, że żyjemy w idealnym świecie bez szpiegostwa. A drugą naiwnością byłoby wierzyć, że powinniśmy liczyć na innych, by się chronić. Liczymy na nas samych _ - powiedział.

- _ Nie liczcie też na mnie, by wykorzystać negocjacje TTIP, aby osłabić lub opóźnić wejście w życie unijnych regulacji, które przyjęliśmy w odpowiedzi na kryzys finansowy, by nas chronić i chronić podatników _, na wypadek gdyby w przyszłości banki znowu zachowywały się nieodpowiedzialnie i trzeba byłoby je znowu ratować - wskazał komisarz.

Czytaj więcej w Money.pl
Snwoden Rosjaninem? Najpierw poczeka Rozpatrzenie prośby o azyl tymczasowy byłego współpracownika amerykańskiego wywiadu zajmie do trzech miesięcy.
Snowden ujawnił, z kim współpracują USA Rozmowę z informatykiem, który ujawnił szpiegowską aferę, publikuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.
Prezydent Morales oferuje azyl Snowdenowi Ofertę azylu składa w proteście przeciwko USA i państwom europejskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)