Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w niemczech
18.09.2013 20:22

Wybory w Niemczech w niedzielę. Sondaże wskazują na wygraną CDU

Niezależnie od wyniku Angela Merkel pozostanie kanclerzem. - Nie widzę, w jaki sposób by się to miało zmienić, aby Steinbruck został kanclerzem. Musiałoby się naprawdę coś wydarzyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do wyborów w Niemczech pozostały zaledwie 3 dni - w niedzielę nasi zachodni sąsiedzi wybiorą nowy Bundestag. Sondaże wskazują, że zwycięży rządząca obecnie chadecja, czyli CDU Angeli Merkel.

Na drugim miejscu będzie największa partia opozycyjna SPD - czyli socjaldemokraci z Peerem Steinbrückiem na czele. Nie wiadomo jednak, jak rozłożą się pozostałe mandaty, a więc i niepewny jest los koalicji, zwłaszcza że notowania współrządzących obecnie liberałów z FDP są bardzo słabe.

Komentator z _ DIE ZEIT _ Jośrg Lau wyjaśnia, że niezależnie od wyniku Angela Merkel pozostanie kanclerzem. - _ Nie widzę, w jaki sposób by się to miało zmienić, aby Steinbruck został kanclerzem. Musiałoby się naprawdę coś wydarzyć w nadchodzących dniach. A więc w tych wyborach naprawdę chodzi o to kto powinien rządzić z Merkel _ - podkreśla Jorg Lau.

Pozostałe partie, które mają szanse wejść do Bundestagu, czyli przekroczyć próg wyborczy to Zieloni, Lewica i dwie nowe partie protestu - Piraci oraz Alternatywa czyli AFD. Choć socjolog doktor Viola Neu z Fundacji Konrada Adenauera wątpi w to, że nowe partie zgromadzą wystarczające poparcie, bo trudności będzie miał nawet dotychczasowy koalicjant.

- _ Osobiście typuję, że nie uda się to ani FDP, ani Piratom, ani AFD. Ale to oczywiście spekulacje, bo ten ostatni tydzień ma niebywałą dynamikę jeśli chodzi o zmianę opinii _- podkreśla Viola Neu.

Komentatorzy i analitycy podkreślają, że partia Piratów, która głośno sprzeciwia się inwigilacji obywateli, nie wykorzystała w czasie kampanii skandalu z amerykańską agencją NSA. Jak poinformowały w czerwcu _ The Guardian _ i _ Washington Post _, na podstawie informacji od Edwarda Snowdena, amerykański wywiad podsłuchiwał rozmowy telefoniczne i sprawdzał treści wiadomości e-mail zarówno w USA jak i w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Znakomita wiadomość dla Merkel na finiszu kampanii w Niemczech _ - To historyczny sukces. Chcieliśmy wygrać i wygraliśmy _ - komentował premier Bawarii.
Partia Piratów rozbiła wystąpienie Angeli Merkel Kampania wyborcza w Niemczech trwa w najlepsze. Wybory za niecały tydzień, więc partie polityczne robią wszystko, żeby polepszyć swoje notowania. Niemiecka Partia Piratów również nie próżnuje...
Znany menadżer szantażował polityka? Wiadomo więcej na temat mężczyzny, który chciał zmusić kandydata na kanclerza Niemiec Peera Steinbruecka do wycofania się z wyborów.
Tagi: wybory w niemczech, cdu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz