Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory we francji
21.04.2012 16:00

Wybory we Francji negatywnie odbiją się na Polsce

Programy obu kandydatów są także zagrażające dla Unii Europejskiej. Dojdzie do jej dekonstrukcji?

Podziel się
Dodaj komentarz
(kulturaliberalna.com)

Zapowiedzi ograniczenia francuskich wpłat do budżetu UE, renegocjacja paktu fiskalnego, ograniczenie układu z Schengen. Programy obu głównych kandydatów na prezydenta Francji są niekorzystne dla Polski - uważa doktor Jarosław Kuisz (na zdjęciu).

Jego zdaniem, najnowsze sondaże pokazują, że jutrzejszą, pierwszą turę wyborów, wygra kandydat socjalistów Francois Hollande. Kuisz uważa także, że niepokojąca jest proponowana przez Hollande'a renegocjacja paktu fiskalnego Unii Europejskiej i powrót do wariantu euroobligacji.

- _ To jest ten punkt, który zniechęcił Angelę Merkel, żeby się spotykać z Hollande'm oraz ten punkt, który powoduje, że poszukiwanie rozwiązań na kryzys europejski wraca do punktu wyjścia i w zasadzie wielki znak zapytania _ - mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia doktor Jarosław Kuisz z portalu kulturaliberalna.pl.

Kuisz dodał, że Hollande preferuje politykę protekcjonizmu, a nie integrację europejską.

Niekorzystne dla Polski są też niektóre postulaty urzędującego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Doktor Kuisz przypomniał, że ministrowie spraw wewnętrznych Francji i Niemiec cztery dni temu zaproponowali, aby poszczególne państwa Unii mogły na 30 dni przywracać kontrole na granicach, co miałoby służyć powstrzymaniu napływu imigrantów.

- _ Z naszego punktu widzenia to jest pytanie, czy nie następuje taka powolna dekompozycja Europy, bo skoro wspólna waluta kuleje, mamy zapowiedź ograniczania układu z Schengen. Jeżeli mamy też zapowiedź ze strony Sarkozy'ego wstrzymania się ze wpłacaniem netto do budżetu Unii Europejskiej, a przynajmniej ze znaczącą redukcją tych pieniędzy, co się odbije na wypłatach dla Polski, to dla przeciętnego obywatela Polski to oznacza pytanie co z tą Unią? - _wyjaśnia doktor Kuisz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DOKTORA KUISZA:

Doktor Kuisz podkreślił, że nie wiadomo, kto wygra drugą turę wyborów 6 maja. Choć Sarkozy ma bardzo zły wizerunek społeczny, to jednak, zdaniem Kuisza, część niezdecydowanych wyborców może go poprzeć, przerażona wizją zalewu imigrantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Irlandia popsuła unijną ceremonię Dublin w ten sposób zaskoczył nie pierwszy raz.
Wrócą granice w UE? Są przeciw Schengen Po tygodniach sporów o tunezyjskich imigrantów władze Francji i Włoch są teraz gotowe dojść do porozumieni.
Trzeźwo o euro i dużych pieniądzach z Brukseli Unijny komisarz Janusz Lewandowski ujawnia Money.pl, co jest dla nas ważniejsze od wejścia do Eurolandu.
Tagi: wybory we francji, francja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz