Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory we francji
22.11.2012 21:38

Wybory we Francji. Spór ma się już niedługo rozstrzygnąć

Wynik mediacji ma być ogłoszony w ciągu 15 dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ell brown/CC/Flickr)

Komisja pod wodzą byłego premiera i szefa dyplomacji Francji Alaina Juppe zdecyduje o tym, kto będzie nowym szefem prawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) - podały media. Ma to zakończyć pogłębiający się od niedzielnych wyborów chaos w partii.

Na nowego przewodniczącego UMP - głównej siły francuskiej opozycji - w niedzielnych wyborach partyjnych został wybrany Jean-Francois Cope. Jednak jego przeciwnik - były premier Francois Fillon - nie pogodził się z porażką, domagając się w środę korekty wyniku wyborów ze względu na pominięcie części kart wyborczych podczas liczenia głosów. Cope sprzeciwił się temu żądaniu.

Wobec zaostrzającego się konfliktu rolę mediatora zgodził się objąć Juppe - polityk UMP cieszący się powszechnym autorytetem partyjnych działaczy.

Juppe ogłosił dziś, że zarówno Cope, jak i Fillon zgodzili się powołać pięcioosobową niezależną komisję, której zadaniem będzie wyjście z powyborczego impasu. W skład komisji wejdą przedstawiciele obu kandydatów oraz osoby wskazane przez Juppe, który będzie kierować tym ciałem.

Wynik mediacji ma być ogłoszony w ciągu 15 dni.

Obserwatorzy podkreślają, że UMP - ugrupowanie byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - w następstwie pogłębiającego się konfliktu stanęło na krawędzi rozpadu.

Zgodnie z ogłoszonymi w poniedziałek rezultatami Cope pokonał Fillona różnicą zaledwie 98 głosów na blisko 175 tys. głosujących członków partii, do której należy ok. 300 tys. osób. Zwolennicy Fillona - byłego premiera za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego - zakwestionowali wynik, twierdząc, że nie uwzględniono głosów z okręgów zamorskich Francji.

Jak podkreślają francuskie media, wybory odbywały się w surrealistycznej atmosferze, a Francuzi byli świadkami _ tragikomicznego _ i _ żałosnego spektaklu _. Nie czekając na ogłoszenie oficjalnych wyników, obaj kandydaci jeszcze w niedzielę oskarżyli się wzajemnie o oszustwa wyborcze i żądali wszczęcia dochodzenia wyjaśniającego nieprawidłowości w czasie głosowania. Dopiero w poniedziałek wieczorem komisja wyborcza UMP ogłosiła zwycięstwo Copego.

Stawką rywalizacji jest nie tylko przywództwo w największej francuskiej partii opozycyjnej, ale prawdopodobnie także kandydatura w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Sarkozy ustąpił ze stanowiska szefa UMP po porażce w wyborach prezydenckich wiosną br.

Przyczyną konfliktu jest nie tylko starcie osobistych ambicji dwóch liderów UMP, ale także ich poglądy polityczne: Cope jest reprezentantem bardziej konserwatywnego skrzydła partii, opowiadając się za _ prawicą bez kompleksów _, Fillon jest bliższy partyjnemu centrum.

Czytaj więcej w Money.pl
To utoruje drogę do władzy Sarkozy'emu? Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), pogrążyła się w bratobójczej walce - oceniają media.
Rząd Francji zwrócił się do inwestorów o... Obecny rząd zrzuca winę za decyzję agencji Moody's na swych poprzedników.
Kolejne pańśtwo wycofuje się z Afganistanu Konwój z około 400 ostatnimi żołnierzami przed południem (czasu lokalnego) opuścił niespokojną prowincję w kierunku Kabulu.
Tagi: wybory we francji, ump, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz