Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wymiana informacji podatkowych w UE. Za dwa lata będzie automatyczna

0
Podziel się:

To kolejny krok do osiągnięcia przejrzystości bankowej, kładącej kres tajemnicy bankowej w sprawach podatkowych.

Pier Carlo Padoan
Pier Carlo Padoan (PAP/EPA)

Za dwa lata kraje UE będą automatycznie wymieniać informacje o dochodach mieszkańców m.in. także z tytułu dywidend i zysków kapitałowych - postanowili w Brukseli unijni ministrowie finansów.

Decyzja ministrów rozszerza zakres wymienianych informacji o dochodach przewidziany w przepisach z 2011 r. dotyczących współpracy urzędów podatkowych w dziedzinie opodatkowania. Wpisuje się ona w walkę z unikaniem płacenia podatków. Wymianie podlegać mają też informacje o saldach na rachunkach bankowych i dochodach ze sprzedaży instrumentów finansowych.

_ - Zdecydowaliśmy się na wdrożenie w Unii nowego światowego standardu automatycznej wymiany informacji podatkowej wypracowanego przez OECD i zaaprobowanego przez G20. To pokazuje, że UE jest w forpoczcie walki z ponadgranicznymi oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od płacenia podatków _ - oświadczył włoski minister finansów Pier Carlo Padoan, który przewodniczył obradom w Brukseli.

W erze globalizacji walka z _ ucieczką podatkową _ staje się nie lada wyzwaniem - nie tylko dla UE. Niezapłacone podatki od ukrytych dochodów to strata dla państwowych budżetów, i tak nadszarpniętych przez kryzys finansowy. Automatyczna wymiana informacji to narzędzie do wykrywania takich dochodów.

W tej chwili wymiana informacji podatkowej wewnątrz Unii dotyczy jedynie odsetek od pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Polega to na tym, że np. banki belgijskie są zobowiązane do przekazywania co roku informacji na temat odsetek na kontach swoich polskich klientów do polskiej skarbówki.

Nowelizacja przepisów ma pozwolić krajom UE lepiej oszacować podlegające opodatkowaniu dochody obywateli osiągane poza granicami kraju zamieszkania oraz zapobiegać sytuacjom, w których banki odmawiają wydania informacji, powołując się na tajemnicę bankową.

_ - To kolejny krok do osiągnięcia przejrzystości bankowej, kładącej kres tajemnicy bankowej w sprawach podatkowych _ - podsumował Padoan.

Komisja zaproponowała nowelizację przepisów w 2013 r. Prace nad nią przebiegały równolegle do prowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prac nad światowym standardem automatycznej wymiany informacji, opublikowanym w lipcu br., który zatwierdziły również kraje G20, czyli 19 najbogatszych państw świata (w tym Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy) oraz UE jako całość.

Stany Zjednoczone mają podobne rozwiązanie w zakresie przekazywania bankowych informacji o obywatelach amerykańskich mających środki na zagranicznych rachunkach bankowych czy też inwestycyjnych - ustawę FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act), od której zresztą zaczęły się prace nad globalnymi standardami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Do podjęcia decyzji wymagana była jednomyślność ministrów finansów krajów UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Miliardy odszkodowań pogrążą układ między USA i Unią? Zebrano już ponad milion podpisów przeciwko porozumieniu.
Juncker zdecydował. Francja i Włochy bez kar _ - Podjąłem decyzję o niestosowaniu sankcji . To byłoby proste, mamy przecież zasady, sankcje, kary. Ale zdecydowałem inaczej, wspólnie z kolegami - _wyjaśnił szef KE.
Szczurek przedstawia Unii odważną propozycję Polska złożyła propozycję skierowania 700 mld euro na pobudzenie unijnych inwestycji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)