Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrost w eurolandzie. Są nowe dane

0
Podziel się:

Eurostat odnotował pierwszy wzrost PKB w eurolandzie od jesieni 2011 roku.

Wzrost w eurolandzie. Są nowe dane
(Marlee90/iStockphoto)

Strefa euro wychodzi z trwającej sześć kwartałów recesji, najdłuższej od czasu wprowadzenia euro w 1999 roku - poinformowało unijne biuro statystyczne Eurostat. PKB eurolandu wzrósł po raz pierwszy od jesieni 2011 roku.

W drugim kwartale bieżącego roku PKB strefy euro był o 0,3 proc. większy niż w pierwszym kwartale. To pierwszy wzrost od trzeciego kwartału 2011 roku. Mniejszy był też spadek PKB eurolandu rok do roku. W drugim kwartale wyniósł on 0,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, podczas gdy w pierwszym kwartale ubiegłego roku było to 1,1 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że po dwóch kwartałach spadku gospodarka francuska nieoczekiwanie odnotowała wzrost PKB o 0,5 proc. w drugim kwartale. Poprawiła się też dynamika wzrostu gospodarczego w Niemczech (wzrost o 0,7 proc.).

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn z zadowoleniem powitał te _ nieco bardziej pozytywne dane _, ale ostrzegł, że nie wolno popadać w samozadowolenie. _ Mam nadzieję, że nie będzie żadnych przedwczesnych oświadczeń sugerujących, że "kryzys się skończył" _ - powiedział.

W podobnym tonie wypowiedział się Jonathan Loynes, główny ekonomista do spraw Europy w Capital Economics, podkreślając, że _ recesja mogła się skończyć, ale kryzys zadłużenia zdecydowanie się nie skończył _.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja będzie potrzebowała więcej pieniędzy? Tak uważają urzędnicy z niemieckiego banku centralnego. Do dzisiaj Grecja otrzymała już 240 miliardów euro.
To może pomóc Portugalii wyjść z kryzysu Od stycznia do maja obroty w turystyce wyniosły niemal 3 miliardy euro. Druga połowa roku może być jeszcze lepsza.
USA, Niemcy, Portugalia. Kiedy koniec kryzysu? Stany Zjednoczone wychodzą z kryzysu, ale nie wszyscy Amerykanie to odczuwają. W Portugalii wskaźniki ekonomiczne nie napawają optymizmem. A jak jest w Niemczech?
kryzys
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)