Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamknięcie mediów publicznych w Grecji. Nie ma zgody

0
Podziel się:

Dyrektorzy generalni mediów publicznych w Europie domagają się wznowienia pracy greckiego radia i telewizji.

Protestujący dziennikarze
Protestujący dziennikarze (PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)

Dyrektorzy generalni mediów publicznych w Europie domagają się wznowienia pracy greckiego radia i telewizji. W wysłanym do premiera Grecji liście zaapelowali o cofnięcie decyzji o zamknięciu mediów publicznych w Atenach.

Przedwczorajsza decyzja rządu wywołała ostre protesty przede wszystkim w samej Grecji. Od trzech dni przed siedzibą telewizji ERT manifestują tysiące osób.

Dawno już żadna decyzja greckiego rządu nie wywołała tak burzliwych reakcji. Zamknięcie mediów publicznych potępiła nie tylko grecka opozycja, ale także partie wchodzące w skład rządu. Dziennikarze zamkniętego radia i telewizji okupują siedzibę firmyfirmy i zorganizowali nawet własną straż. _ - Wierzymy, że ERT żyje i ma się dobrze. Ta firma nie należy do rządu, więc rząd nie może jej zamknąć _ - mówi jeden z pracowników.

Na znak solidarności związkowcy z innych branż zorganizowali strajk generalny. W Grecji nie kursują autobusy, pociągi, promy a nawet nie lata część samolotów. Zamknięcie greckich mediów potępili nawet przedstawiciele kościoła prawosławnego.

Szefowie europejskich mediów publicznych zaapelowali o wznowienie emisji ERT. _ Prezydent i dyrektor generalny EBU wystosowali list do premiera Grecji, w którym zwrócili się do niego o anulowanie decyzji o zamknięciu ERT. Podkreślili, że istnienie sprawnej demokracji zależy od publicznego radia i telewizji _ - mówi Ben Steward z biura prasowego Europejskiej Unii Nadawców, do której należy także Polskie Radio.

ZOBACZ WIDEO Z PROTESTÓW W GRECJI:

Grecki rząd tłumaczy decyzję kryzysem finansowym i potrzebą oszczędności w budżecie. Gabinet Antonisa Samarasa zapewnia, że latem chce wznowić działalność publicznych mediów, ale ze znacznie mniejszą liczbą personelu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zamknięcie radia i telewizji to zamach stanu" Zamknięcie mediów publicznych równa się z zamachem stanu - napisali w oświadczeniu członkowie jednego z największych związków zawodowych w kraju.
Takiego protestu w Grecji jeszcze nie było Tysiące dziennikarzy protestowały pod główną siedzibą państwowego nadawcy EPT przeciw zawieszeniu nadawania radia i telewizji w ramach oszczędności budżetowych.
Rząd zawiesza publiczne media. Przez kryzys Rząd Grecji poinformował dzisiaj, że w ramach uzgodnionych z zagranicznymi kredytodawcami oszczędności budżetowych czasowo zawiesza nadawanie publicznego radia i telewizji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)