Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zasiłki dla unijnych migrantów. Kiedy przysługują?

0
Podziel się:

Unijnym obywatelom, którzy szukają pracy w innych państwie członkowskim, można odmówić świadczeń socjalnych, ale nie może się to odbywać automatycznie - orzekł rzecznik Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zasiłki dla unijnych migrantów. Kiedy przysługują?
(Bank Litewski / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Unijnym obywatelom, którzy szukają pracy w innych państwie członkowskim, można odmówić świadczeń socjalnych, ale nie może się to odbywać automatycznie. Tak orzekł w czwartek rzecznik Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Melchior Wathelet.

Rzecznik odniósł się do sprawy Szwedki Nazify Alimanovic i jej trójki dzieci. Kobieta i jej starsza córka przez pewien czas pracowały w Niemczech. Gdy utraciły pracę, zaczęły otrzymywać zasiłek. W pewnym momencie jednak jeden z niemieckich urzędów uznał, że jako poszukujące pracy cudzoziemki nie są do niego uprawnione.

Sprawa trafiła do federalnego sądu pracy, który zwrócił się o wyjaśnienia do Trybunału w Luksemburgu. Według rzecznika instytucji, choć państwa członkowskie mogą odmówić wypłaty świadczeń obywatelom z innych krajów Unii, którzy nie mają zamiaru znalezienia pracy, to jednak jeśli bezrobotny był już wcześniej zatrudniony w państwie, w którym przebywa, to nie można mu automatycznie odmówić świadczeń.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości, ale jest ważną wskazówką dla sędziów podczas prac nad wyrokiem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)