Notowania

Zatrucie polskimi truskawkami mrożonymi w Szwecji. Trzynaście osób zarażonych wirusem zapalenia wątroby

Surowe truskawki zostały wykorzystane do sporządzenia deserów i smoothies w lokalach gastronomicznych. Wiadomo, że feralna partia owoców nie była dostępna w ogólnej sprzedaży.

Podziel się
Dodaj komentarz
Wirusa zapalenia wątroby typu A zabija podgrzanie żywności do 85 stopni Celsjusza.

Sprowadzone z Polski mrożone truskawki źródłem grupowego zatrucia w Szwecji. Trzynaście osób zostało zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu A. Polskie instytucje zostały już powiadomione.

Jak donosi branżowy serwis Food Safety News, wywołane przez polskie truskawki zarażenie zostało potwierdzone u 11 osób, a u kolejnych dwóch stwierdzono podejrzenie zatrucia. Poszkodowane zostały osoby w wieku od 11 do 92 lat, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Surowe truskawki zostały wykorzystane do sporządzenia deserów i smoothies w lokalach gastronomicznych. Wiadomo, że feralna partia owoców nie była dostępna w ogólnej sprzedaży.

Wideo: nie odgrzewaj ryżu. Możesz się zatruć

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi szwedzki odpowiednik Sanepidu oraz państwowa agencja żywności. Z ich ustaleń wynika, że źródłem zarażenia były truskawki sprowadzone z Polski przez szwedzką spółkę Skogsmat i Uddeholm AB. Nic nie wiadomo o polskim producencie truskawek, od którego pochodził towar.

Importer nie został ukarany, ponieważ władze uznały, że zrobił, co należy, biorąc pod uwagę okoliczności. Wprowadzono za to dokładniejsze inspekcje importowanych truskawek.

Jak podkreśla szwedzki Sanepid, wirusem zapalenia wątroby typu A może zarazić się każdy, który nie został zaszczepiony lub nie przechodził wcześniej tej choroby. Obecny w pożywieniu wirus zabija podgrzanie do temperatury 85 stopni przez minutę.

Polska jest czołowym eksporterem truskawek w Europie. Na rynku UE wyprzedza nas tylko Hiszpania, która odpowiada za 31,6 proc. unijnej produkcji. Polscy producenci mają 17 proc. udziału w tym rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: żywność, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2018

Paki6781To tylko negatywnie świadczy o Szwedach i ich braku higieny. Każde owoce szczególnie te pochodzące z plantacji powinno się zawsze MYĆ i nie tylko … Czytaj całość

10-07-2018

KasiaDziwne wirusy rozprzestrzeniają się w Grupie Wyszehradzkiej. W węgierskiej kukurydzy mrożonej, w polskich truskawkach....

10-07-2018

mmmto tak jest jak sie rąk nie myje po kaku i podciera sie palcem niby ukry sa tanie ale strasznie nie porządni w robocie

Rozwiń komentarze ()