Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znajdą sposób na ratowanie Eurolandu?

0
Podziel się:

Unijni ministrowie finansów spotykają się we Wrocławiu. - Grecja musi przeprowadzić reformy, a Europa musi w tym pomóc - mówił Jacek Rostowski.

Znajdą sposób na ratowanie Eurolandu?
(PAP/Maciej Kulczyński)

Jak Europa powinna poradzić sobie z kryzysem, co zrobić z Grecją stojącą na skraju bankructwa, oraz jak uniknąć załamania się europejskiego systemu bankowego - na te pytanie starają się odpowiedzieć unijni ministrowie finansów. Spotykają się we Wrocławiu.

Aktualizacja: 10:34* *

Gospodarzami nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN są minister finansów - Jacek Rostowski oraz prezes Narodowego Banku Polskiego - Marek Belka.

W spotkaniu biorą również udział: Timothy Geithner, amerykański Sekretarz Skarbu, oraz David Lipton, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a także przedstawiciele unijnych instytucji: Przewodnicząca Komisji Gospodarczej i Monetarnej w Parlamencie Europejskim - Sharon Bowles, Komisarze: Michel Barnier (koordynujący kwestie rynku wewnętrznego i usług) i Olli Rehn (odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i walutowe), Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet, Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe Maystadt, Przewodniczący EPC (Komitet Polityki Gospodarczej) Lorenzo Codogno, PrzewodniczącyEFC (Komitet Ekonomiczno-Finansowy) Vittorio Grilli, i Szef EFSF (Europejski Instrument Stabilności Finansowej) Klaus Regling.

Fundamenty polskiej gospodarki są silne, a kurs złotego reaguje na to, co dzieje się na świecie - powiedział wczoraj na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski. _ Uważam, że fundamenty polskiej gospodarki są silne. Kurs złotego raczej reaguje na to, co dzieje się na świecie i nie widzę uzasadnienia dla tego kursu, ale oczywiście nie będę prognozował _ - podkreślił Rostowski na konferencji prasowej we Wrocławiu.

_ - Nie widzę żadnych zagrożeń dla stabilności Polski wynikających z jakiegoś kursu, oczywiście poza zagrożeniem inflacyjnym, które jest potencjalnym zagrożeniem, jeżeli byłaby jakaś ostra deprecjacja. Tego świadomi są wszyscy analitycy, że taki mechanizm potencjalnie zawsze istnieje i jest to także uwzględnione w strategii polityki pieniężnej Rady Polityki Pieniężnej _ - oświadczył minister finansów.

Jednym z głównych tematów spotkania będzie obecna sytuacja finansowa w Grecji. Rostowski podkreślił, że UE pracuje obecnie bardzo intensywnie nad tym, aby nie doszło do niekontrolowanej, chaotycznej niewypłacalności Grecji.

_ - W tej kwestii potrzebna jest solidarność ze strony bogatszych krajów i odpowiedzialność ze strony krajów, które pomoc otrzymują. Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli Grecji przy niezmniejszonym wysiłku reformatorskim, z jednej strony zwiększyć efektywność gospodarki, a z drugiej strony tak rozwiązać problem struktury wysokości oprocentowania długu, żeby kraj ten wyszedł z pułapki zagrożenia _ - tłumaczył minister.

Rostowski podkreślił, że Grecja musi przeprowadzić reformy, a Europa musi w tym pomóc, ponieważ _ gdyby się to nie udało z powodu egoizmu jednej albo drugiej strony, to efekty byłyby groźne dla strefy Euro i Europy _.

Minister przyznał także, że bardzo cieszy go fakt podtrzymania przez KE prognozy wzrostu gospodarczego na poziomie 4 proc w 2001 r. Dodał, że gdyby nie zagrożenia zewnętrzne, to można byłoby zastanawiać się nad podwyższeniem tej prognozy.

W opublikowanych w czwartek prognozach KE podtrzymała, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 r. wyniesie 4 proc. wobec 3,8 proc. w 2010 r. KE przewiduje jednak pogorszenie sytuacji w drugiej połowie roku z powodu słabnącej kondycji gospodarki Unii Europejskiej i światowej. W trzecim i czwartym kwartale wzrost polskiego PKB spadnie według niej do 0,6 i 0,5 proc. wobec wzrostu o 1,1 proc. w pierwszym kwartale.

_ - Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska podtrzymuje tę prognozę wzrostu gospodarczego na 2011 rok. na poziomie 4 proc. _ - podkreślił szef resortu finansów na czwartkowej konferencji prasowej we Wrocławiu. Ocenił, że jest ona bardziej optymistyczna niż rządowa prognoza z początku roku.

_ _

Więcej o kryzysie i jego skutkach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t151013.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/prognoza-dla-zlotego/) Oni mówią, że euro, frank i dolar stanieją. Wierzysz? Euro po 4 złote, frank szwajcarski tańszy o ponad 30 groszy, a amerykańska waluta po blisko 3 złote. Zobacz kiedy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;najpewniej;nie;podola;warunkom;pozyczek,112,0,910448.html) Na Grecji postawili kreskę. To już pewne W Brukseli przeważa pogląd, że Grecja nie podoła warunkom unijnych pożyczkodawców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sarkozy;i;merkel;nie;pozwola;na;wyjscie;grecji;ze;strefy;euro,203,0,909259.html) Nie pozwolą Grecji wyjść ze strefy euro Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyrazili przekonanie, że przyszłość Grecji jest w strefie euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t83089.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/geithner;o;obietnicy;merkel;ma;byc;wiarygodna,202,0,909258.html) Sekretarz skarbu USA ujawnia, co obiecała mu kanclerz Merkel Timothy Geithner jutro we Wrocławiu będzie apelował o pomoc dla eurobankrutów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)