Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żywność w Wielkiej Brytanii. Nowe etykiety na produktach mięsnych?

0
Podziel się:

Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynarii (BVA) proponuje, aby mięsa koszerne i halal były etykietowane. Według stowarzyszenia konsumenci, którzy takie mięso kupują w sklepach, chcą wiedzieć, w jaki sposób uśmiercono zwierzę.

Żywność w Wielkiej Brytanii. Nowe etykiety na produktach mięsnych?
(Photoshot/Reporter)

Organizacja BVA jest znana z tego, że prowadzi kampanię dotyczącą zakończenia uboju zwierząt bez uprzedniego ogłuszenia - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Brytyjskie stowarzyszenie wystosowało pismo do trzech głównych brytyjskich partii w parlamencie, aby wprowadzili obowiązek etykietowania żywności typu halal lub koszernej. Na etykiecie powinna znaleźć się także informacja, czy mięso wyprodukowano zgodnie z przepisami, tj. ze wstępnym ogłuszaniem lub bez ogłuszania. Za takim systemem oznaczeń opowiedział się Parlament Europejski.

Mięso koszerne i halal jest wykorzystywane w wielu brytyjskich restauracjach, można je kupić w sklepach. BVA zwraca uwagę, że samo oznakowanie nie rozwiązuje problemu, gdyż około 88 proc. ubojów halal w Wielkiej Brytanii dokonuje się ze wstępnym ogłuszeniem zwierząt, a 12 proc. bez ogłuszania.

W Polsce obowiązuje zakaz uboju zwierząt bez ogłuszania. W kwietniu br. do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy, przywracający ubój rytualny, czyli bez ogłuszenia zgodnie z wymogami religijnymi. Pierwsze czytanie tego projektu zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu - pod koniec maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja bojkotuje polskich producentów żywności? Poseł PSL opowiada o raporcie, który skutkuje odebraniem prawa eksportu sporej grupie wytwórców mleka i mięsa.
Rosja nie chce wojny z Polską. "Nie ma mowy" Przedstawiciel Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego twierdzi, że Polacy posługują się sfałszowanymi certyfikatami.
Nawyki żywieniowe. Mięso przegrywa z owocami Belgowie jedzą coraz mniej mięsa, natomiast więcej warzyw i owoców. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez flamandzkie centrum zajmujące się promowaniem produktów rolnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)