Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Unijne embargo na węgiel już jest, ale na stole leży kolejna propozycja, która zaboli Putina

Podziel się:

Piąty pakiet sankcji Unii Europejskich nałożonych na Rosję w związku z wojną w Ukrainie przewiduje m.in. zakaz importu węgla z Rosji do krajów Unii, zakaz wywozu banknotów w walutach państw członkowskich UE do Rosji i zakaz korzystania z europejskich portów — poinformował w piątek resort finansów.

Unijne embargo na węgiel już jest, ale na stole leży kolejna propozycja, która zaboli Putina
Od początku wojny Unia Europejska zapłaciła Rosji 35 mld euro za importowane surowce energetyczne. Embargo na rosyjską ropę byłoby ciosem w reżim Władimira Putina (PAP, PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL)

To już kolejny pakiet sankcji przyjęty przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Tym razem państwa zgodziły się na to, aby wprowadzić zakaz importu rosyjskiego węgla. Zakaz ma obowiązywać od sierpnia 2022 roku. Komisja Europejska szacuje, że wartość embarga na węgiel to 4 mld euro rocznie. Na tym jednak nie koniec.

"Nowe sankcje wprowadzają restrykcje dotyczące transportu. Statki, jachty, rekreacyjne jednostki pływające, skutery wodne zarejestrowane pod banderą Rosji nie mogą wpływać do unijnych portów. Zakazano wywozu do Rosji i Białorusi banknotów w walutach państw członkowskich UE" - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Rosja użyje żywności jako broni? Ekspert komentuje możliwy kryzys

Nowe restrykcje zakładają również zakaz dla wszelkich rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych przewożenia towarów transportem drogowym na terenie UE, w tym w tranzycie. Są jednak wyjątki, takie jak produkty farmaceutyczne, medyczne, rolne i spożywcze, w tym pszenica. Jest też zezwolenie, na transport drogowy w celach humanitarnych.

Piąty pakiet sankcyjny rozszerza też wykaz towarów objętych zakazem wywozu do Rosji o kolejne grupy np.: drewno, papier, wyroby z cementu, alkohole alifatyczne, nawozy zawierające chlorek potasu.

Piąty pakiet sankcji zawiera ogólny unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich i wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego dla rosyjskich organów publicznych.

Kolejne może być embargo na rosyjską ropę

Unijni urzędnicy nie mają wątpliwości, że sankcje są konieczne. Szef dyplomacji UE Josep Borrell na początku kwietnia powiedział, że od początku wojny Unia Europejska zapłaciła Rosji 35 mld euro za importowane surowce energetyczne, a Ukraina otrzymała od Wspólnoty na swoje potrzeby obronne 1 mld euro.

Unijny urzędnicy nie wykluczają, że sankcje obejmą w końcu także rosyjską ropę i gaz, przekonując, że "musimy ponownie zwiększyć presję na Putina"

Jak informuje w piątek "Wprost" powołując się na nieoficjalne ustalenia "The New Jork Times" unijny urzędnicy opracowują plan wprowadzenia embarga na rosyjską ropę. Na pewno nowe sankcje nie zostaną ogłoszone przed wyborami prezydenckimi we Francji. Według nieoficjalnych doniesień zakaz ma być wprowadzony stopniowo, tak aby takie kraje, jak Niemcy, które są zależne od rosyjskiej ropy miały czas na znalezienie alternatywnych dostaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP