Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

UOKiK uznał, że Orange i Allegro naruszają interesy konsumentów. Sąd się zgodził

15
Podziel się:

Decyzje, jakie w 2016 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w stosunku do Orange i Allegro, zostały utrzymane w mocy przez sąd. Odwołania firm zostały odrzucone, co oznacza, że UOKiK słusznie zarzucił im łamanie praw konsumentów.

Kara 30 mln zł, jaką w 2016 r. dostało Orange, została podtrzymana.
Kara 30 mln zł, jaką w 2016 r. dostało Orange, została podtrzymana. (WP.PL)

W lutym 2016 roku UOKiK nałożył na Orange Polska karę 30 mln zł oraz nakazał temu operatorowi komórkowemu wprowadzenie rekompensat dla klientów.

Postępowanie urzędu zostało wszczęte po skargach od rzeczników konsumentów i klientów. Zakwestionowana przez UOKiK praktyka polegała na automatycznym przedłużaniu umów zawartych na czas oznaczony w sytuacji braku działania ze strony konsumenta.

Jeżeli przed zakończeniem kontraktu klient z niego nie zrezygnował, nie ulegał on rozwiązaniu, lecz wydłużał się o kolejny okres. Było to 6 miesięcy w przypadku Neostrady oraz 12 miesięcy lub 24 miesiące w przypadku pozostałych usług stacjonarnych. Konsumentom, którzy wypowiedzieli ją przed upływem tego czasu, były naliczane wysokie kary.

Zobacz także: Obejrzyj: UOKiK: wydłużanie czasu na zapłatę, brak informacji o terminie dostaw

Choć Orange zmienił tę politykę w 2014 roku, konsumenci nadal mieli trudności ze swobodnym wyborem sposobu przedłużania umowy. Jak wyjaśnia UOKiK, spowodowane to było forsowaniem przez konsultantów Orange przedłużania kontraktu na czas oznaczony.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że "długotrwały charakter oraz znaczny zasięg" zakwestionowanej praktyki musi się wiązać z karą w wysokości aż 30 mln zł. Spółka musiała też zwrócić klientom kary, a także umożliwić im zakończenie umów bez konsekwencji.

Orange Polska odwołało się od decyzji UOKiK-u, ale Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki. Sąd zgodził się z zarzutami zawartymi w decyzji i stwierdził, że kara nałożona na Orange jest adekwatna do naruszeń.

W przypadku Allegro podtrzymana przez sąd decyzja UOKiK-u miała miejsce w lutym 2016 roku. Urząd uznał wtedy, że gigant e-commerce nie informował w swoim regulaminie o zasadach udzielania konsumentom ostrzeżeń oraz zawieszania ich kont w przypadku ubiegania się przez sprzedających o zwrot prowizji.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał praktykę Allegro za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i nakazał jej zaniechanie, a także publikowanie przez miesiąc treści decyzji urzędu na swojej stronie.

Także Allegro złożyło odwołanie od decyzji UOKiK-u, ale Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów je oddalił.

Sąd podkreślił, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej muszą być transparentne, a praktyka zakwestionowana przez UOKiK stanowi naruszenie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

SOKiK uznał też, że nałożenie obowiązku publikacyjnego jest adekwatnym środkiem, który nie spowoduje nadmiernych kosztów finansowych dla spółki.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił też odwołanie spółki Home Broker od decyzji z października 2015 r. Sprawa dotyczyła sprzedaży apartamentów w hotelu 4 Kolory we Władysławowie w latach 2011-2013. Spółka została ukarana karą 330 tys. zł za wprowadzenie konsumentów w błąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Pl
4 lata temu
Taa , utrudniają życie korporacji Allegro , bardzo śmieszne. Allegro ma Sprzedawców gdzieś i decyzja UOKIK tylko gruntuje ten schemat , teraz będzie można niszczyć reputacje każdemu bez ograniczeń , a Allegro zarobi tyle samo co zarabiało.
cybermarian
5 lata temu
allegro przegina swoją chciwością mam nadzieje że już długo nie pociągną
ArturAs
5 lata temu
A ja zmieniłem portal. Handlowałem na Allegro, przeszedłem na SPrzedajemy i MOFree. Jasne zasady, brak prowizji i ogłoszenia wstawiam za darmo i bez limitów. Pozdrawiam.
oszustwo
5 lata temu
dlaczego w niedziele allegro jest otwarty
olsztynianka
5 lata temu
Orange sobie odbije na klientach i już to robi.....! Opłata za uiszczenie rachunku w salonie Orange to od kwietnia prawie 5 zł....!